RolnikInfo.pl
Agrounia

Facebook / Agrounia

Znacznie wyższy podatek VAT dla rolników. Agrounia domaga się zmian

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

21 kwietnia 2021 roku o godzinie 13:00 przed Halą Mirowską w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa Agrounii. Jej głównym tematem był sprzeciw wobec stawek VAT na produkty biologiczne do uprawy roślin, które zostały podwyższone z dotychczasowych 8% do 23%.

Jak podkreślił lider Agrounii Michał Kołodziejczak, szkodliwe substancje takie jak popularny Roundup nadal są opodatkowane na poziomie 8%. Z kolei wyższe stawki VAT za ekologiczne środki doprowadzą do tego, że zdrowa żywność będzie jeszcze droższa niż dotychczas. 

Agrounia przeciwko podwyższonym stawkom VAT za naturalne środki do produkcji rolnej

Przed wejściem na bazar, tuż przy Hali Mirowskiej zebrali się rolnicy i działacze Agrounii, wśród których był m.in. lider ruchu Michał Kołodziejczak, a także Filip Pawlik. Zgromadzeni prezentowali zebranym planszę, na której przedstawiono, iż szkodliwy Roundup jest opodatkowany na poziomie 8%, podczas gdy naturalne środki do produkcji rolnej są obciążone podatkiem w wysokości 23%.

Niezgoda na zmianę przepisów, która dokonała się 1 lipca 2020 roku, była tematem przewodnim konferencji prasowej Agrounii w Warszawie. Miejsce symboliczne - wśród straganów z żywnością pochodzącą od mazowieckich rolników. Czy jednak producentów owoców i warzyw będzie stać na wytwarzanie prawdziwie zdrowej żywności?

Jak powiedział Michał Kołodziejczak:

- Polska stała się jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie środki naturalne i hummusy są na najwyższej stawce VAT-u.

Dodał, iż decyzje władz doprowadzą do tego, że zdrowa, krajowa żywność dostępna będzie tylko dla ludzi najbogatszych, a zmiany uderzą w osoby o mniej zasobnych portfelach. Choć zmiana wysokości podatku VAT na ekologiczne środki została wprowadzona 1 lipca 2020 roku, mało który rolnik rzeczywiście spostrzegł tę zmianę. 

Jak tłumaczył lider Agrounii, dopiero teraz, gdy środki do nawożenia i ochrony roślin są kupowane w hurtowych ilościach do gospodarstw, rolnicy mogli dostrzec, że ceny stały się wyższe. Ruch rolniczy chce tymczasem nagłośnić sprawę, o której - jak powiedział Michał Kołodziejczak - nikt nie chce słyszeć.

Problem z ekologią

Niebagatelnym argumentem w opisywanej sytuacji jest polityka Unii Europejskiej, wskazująca na potrzebę przekształcania rolnictwa w duchu ekologii. Do 2030 roku aż 25% gruntów ornych w Polsce ma być bowiem przeznaczonych pod rolnictwo ekologiczne.

Czy jednak zwiększanie podatku VAT za mikrobiologiczne produkty z 8% do 23% jest działaniem wspierającym ekologiczną transformację? Odpowiedź nasuwa się niestety sama. Co więcej, na zmianach prawnych ucierpią nie tylko rolnicy, ale również konsumenci, którzy będą musieli zapłacić jeszcze więcej za zdrową żywność. 

- Ktoś chce na tym zarobić i nie ma w tym żadnego przypadku - powiedział zdecydowanie Michał Kołodziejczak.  

Zgromadzeni rolnicy zaznaczyli, że resort rolnictwa nie dba o ich interesy. Zapowiedziano, iż Agrounia zwróci się ze sprawą do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >