Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 6 mld zł dla części rolników. Nawet 65% dopłaty do składek ubezpieczeniowych
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 21.05.2023 14:04

6 mld zł dla części rolników. Nawet 65% dopłaty do składek ubezpieczeniowych

pieniądze
Iberion.pl

Program Polski mający na celu wsparcie rozwoju producentów rolnych w wysokości 6 mld zł (ok. 1,3 mld euro) został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Wsparcie finansowe dla rolników jest przewidziane na pokrycie szkód wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. 

6 mld zł dla polskich producentów rolnych

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowany przez Polskę program wsparcia rolników – dzięki temu do polskich producentów rolnych trafi 6 mld zł (tj. około 1,3 mld euro). Pieniądze będą przeznaczane na pokrycie szkód wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i zwierzętom gospodarskim spowodowanym niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. osunięcia ziemi, huragany, powodzie). Zapowiedziano przy tym, że program będzie realizowany do 31 grudnia 2027 roku. 

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie?

Opisywany program jest adresowany do producentów rolnych, którzy prowadzą małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia finansowego jest także posiadanie wykupionego ubezpieczenia w którymś z towarzystw ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w efekcie otwartej procedury przetargowej. 

W efekcie rolnicy, których produkcja ucierpiała wskutek wystąpienia niekorzystnych zjawisk pogodowych, będą mogli otrzymać wsparcie w postaci pokrycia 65% składek ubezpieczeniowych (w ramach określonych progów). 

Przewidywane efekty wsparcia finansowego rolników

Warto podkreślić, że zapowiadana pomoc finansowa na rzecz rolników przyczyni się do spełnienia celów wspólnej polityki rolnej – dzięki wsparciu rolnicy będą mogli liczyć na ustabilizowanie swoich dochodów z produkcji żywności. 

Oczekuje się, ze opisywany program przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego sektora rolniczego, zapewniając trwałe i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe kraju.