RolnikInfo.pl
pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ceny gruntów znów się zmieniły. Ważna informacja od ARiMR dla wszystkich rolników

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Obserwowanie wahań cen w branży rolnej jest jedną z ważnych kwestii, która interesuje każdego właściciela gospodarstwa. W ostatnim czasie ARiMR opublikowała dane GUS dotyczące średnich cen gruntów użytkowych we wszystkich województwach w Polsce.

Nowe średnie ceny Główny Urząd Statystyczny wyliczył na podstawie danych pochodzących z czwartego kwartału 2020 roku. Obowiązują one od 25 maja 2021 roku.

Nowe uśrednione ceny gruntów rolnych

Choć każdy rolnik wie, że ziemia jest bezcenną wartością, to grunty - podobnie jak każda inna własność - uzyskują swoje ceny na krajowym rynku. Główny Urząd Statystyczny co pół roku aktualizuje dane dotyczące średnich cen gruntów użytkowych w każdym z województw.

Dlaczego kwestia ta jest tak ważna dla posiadaczy gospodarstw? Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o świadomość wartości posiadanej przez rolnika ziemi, ale też o kwestie takie jak udzielanie kredytów przez banki.

W sytuacji, gdy gospodarz chce zaciągnąć kredyt na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych lub na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z częściową spłatą kapitału), uśrednione ceny za hektar ziemi w danym województwie mają kluczową rolę dla decyzji banku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Poszczególne województwa

Główny Urząd Statystyczny podzielił grunty rolne w Polsce nie tylko wedle poszczególnych województw, ale również biorąc pod uwagę ich klasę. Jako grunty dobre określono ziemie klas I, II i IIIa, jako średnie - klasy IIIb i IV, a jako słabe - klasy V i VI.

Warto dodać, że na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widnieje zastrzeżenie, iż do gruntów dobrych zalicza się także pastwiska i łąki klasy I i II, do gruntów średnich - pastwiska i łąki klasy III i IV, a do gruntów słabych - pastwiska i łąki klasy V i VI.

Poniżej przedstawiamy tabelę udostępnioną na portalu ARiMR: 

Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli widać, iż średnia cena za hektar gruntów rolnych w Polsce to 48 805 złotych. Dla porównania: w zestawieniu z II kwartału 2020 roku cena ta wynosiła 48 096, a w IV kwartale 2019 roku - 46 795 złotych.

Wedle najnowszych wyników badań GUS za hektar ziemi klasy dobrej płaci się najwięcej w województwie wielkopolskim (64 423 złote), kujawsko-pomorskim (56 372 złote) i podlaskim (51 173 złote). W przypadku pozostałych województw cena za hektar oscyluje poniżej 50 tysięcy złotych, z czego najtaniej można ją kupić w województwie zachodniopomorskim (28 797 złotych).

Za ziemię klasy średniej najwięcej zapłacimy w Wielkopolsce (66 874 złote), a najmniej - na Podkarpaciu (28 860 złotych). Najsłabsze ziemie pozostają najdroższe - ponownie - w Wielkopolsce (45 721 złotych), a najtańsze - w województwie zachodniopomorskim (20 600 złotych).

Podsumowując: średnia cen gruntów o najlepszej jakości w całej Polsce to 62 063 złote, średnich - 50 312 złotych, słabych - 34 981 złote.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ARiMR, GUS

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >