Chcesz kupić ziemię rolniczą, ale nie jesteś rolnikiem? Sprawdź, co możesz zrobić
Ciche i spokojne tereny wiejskie przyciągają coraz to więcej osób z miast. Nic dziwnego, przecież kto nie chciałby żyć w towarzystwie natury i urzekającego krajobrazu? Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, jeśli nie jest się rolnikiem. Polskie prawodawstwo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły.
Nieruchomość rolna – co to takiego?
Zgodnie z definicją, nieruchomość rolna w rozumieniu ustawy, jest to nieruchomość wykorzystywana lub posiadająca możliwość wykorzystania do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Wśród działalności prowadzonej na gruncie rolnym wlicza się również produkcję ogrodniczą, sadowniczą i rybną.
Zgodnie z ewidencją nieruchomości, w przypadku, jeśli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie posiada zapisu o innym przeznaczeniu danej działki, grunty rolne mogą posiadać oznaczenia zawierające następujące symbole:
- R – grunty orne,
- S – sady,
- Ł – łąki trwałe,
- Ps – pastwiska trwałe,
- Br – grunty rolne zabudowane,
- Wsr – grunty pod stawami,
- W – grunty pod rowami,
- Lzr – grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.
Najczęściej jednak, na rysunkach planów zagospodarowania przestrzennego nieruchomości rolne opatrzone są symbolami:
- R – tereny rolnicze,
- RU – tereny obsługi produkcji w gospodarstwach rolnych, hodowlanych, ogrodniczych oraz gospodarstwach leśnych i rybackich,
-
RM – tereny zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych.
Czy muszę być rolnikiem, aby kupić ziemię rolną?
Wszelkie sprawy związane z zakupem nieruchomości rolnych reguluje Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z nią, ziemię rolną ma prawo zakupić tylko osoba posiadająca status rolnika indywidualnego. W przypadku, jeśli jednak dana nieruchomość rolna nie przekracza powierzchni 1 ha, czyli posiada maksymalnie 9999 m2 powierzchni, ustawa przewiduje pewne wyjątki.
W tym przypadku każda osoba, niebędąca rolnikiem ma prawo zakupić działkę o wymaganej powierzchni. Podczas zakupu gruntu nowy właściciel nie jest również objęty okresowym zakazem sprzedaży oraz obowiązkiem prowadzenia działalności rolniczej. Jeśli jednak podmiot zakupi więcej niż jedną działkę na terenie wiejskim, a ich łączna powierzchnia będzie wynosiła więcej niż 1 ha, wtedy konieczne jest prowadzenie działalności rolniczej przez 5 lat, a także objęcie takich nieruchomości zakazem sprzedania.
Innym odstępstwem od reguły kupna nieruchomości rolnej bez posiadania statusu rolnika jest bycie członkiem rodziny sprzedającego działkę. Podmiot niebędący rolnikiem może odkupić działkę np. od rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, rodzeństwa rodziców lub małżonka posiadających status rolnika.
O czym warto pamiętać podczas zakupu nieruchomości rolnych
Pierwszeństwo w zakupie nieruchomości rolnych ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Należy o tym pamiętać, bowiem dyrektor KOWR uzyskuje przewagę w kupnie nieruchomości przez miesiąc od otrzymania informacji od notariusza, że umowa została zawarta pomiędzy zbywającym a nowym nabywcą.
Jeśli po upływie miesiąca nowy nabywca nie otrzyma decyzji o zainteresowaniu kupnem działki przez KOWR, oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia kolejnych rozmów z notariuszem, które zakończą się spisaniem właściwej umowy sprzedaży.
Źródło: biznes.interia.pl, wizjerprawny.pl