Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nie wyrzucaj, tylko podlej zamiokulkasa. Dzięki tej odżywce będzie rósł jak szalony
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 05.05.2025 18:54

Nie wyrzucaj, tylko podlej zamiokulkasa. Dzięki tej odżywce będzie rósł jak szalony

rośliny doniczkowe
Fot. Elena Golovchenko – Pexels

Rośliny doniczkowe w naszych domach pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne. Za sprawą procesu fotosyntezy zwiększają zawartość tlenu w powietrzu, co sprzyja lepszemu samopoczuciu i koncentracji. Ponadto zieleń wpływa korzystnie na układ nerwowy i może łagodzić stres. Można wybierać spośród wielu różnych gatunków, ale warto zwrócić szczególną uwagę na zamiokulkasa. Nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, a dzięki pewnej sprytnej metodzie będzie intensywnie i zdrowo rósł. 

Zamiokulkas — idealna roślina pokojowa dla poczatkujących

Zamiokulkas jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych do domu. Z uwagi na swój wygląd idealnie wpasuje się do różnych aranżacji wystroju wnętrz — od tradycyjnych po te bardziej nowoczesne.

Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki Wschodniej, gdzie naturalnie występuje. Ten gatunek został sprowadzony do Europy na przełomie XX i XXI wieku i stał się popularną rośliną pokojową, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem lub nie mają zbyt dużo czasu na uprawę. Jej zdecydowanym atutem jest to, że nie wymaga częstego przesadzania, ani wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy odrobinie naturalnych odżywek, które można wykonać samemu zamiokulkas rozwinie piękne i zdrowe liście. 

roślina, zamiokulkas
Co warto wiedzieć o uprawie zamiokulkasa? fot. pundapanda/Canva

ZOBACZ TEŻ: Nigdy nie podlewaj kwiatów w ten sposób. Przez ten błąd rośliny szybko zmarnieją

Patryk Wołosz, Czesław Siekierski
Świadczenie chorobowe nie dla wszystkich. Jest kilka warunków
Jest równie piękna jak hortensja, ale znacznie odporniejsza. Ozdobi ogród śnieżnymi kulami Niszczy nawet betonowe fundamenty. Tej rośliny pozbądź się w trybie natychmiastowym

Uprawa i pielęgnacja zamiokulkasa

Decydując się na uprawę zamiokulkasa trzeba pamiętać, że to roślina, która referuje stanowiska jasne, ale rozproszone. Należy jednak unikać nadmiernego nasłonecznienia, gdyż to może doprowadzić do poparzenia liści. Zamiokulkas dobrze znosi także półcień, co sprawia, że może rosnąć w głębi pomieszczeń, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia, a więc idealnie sprawdza się nie tylko w domu, ale również w przestrzeni biurowej. 

Optymalna temperatura uprawy wynosi od 18°C do 25°C. Roślina źle znosi przeciągi oraz gwałtowne spadki temperatury — zimą minimalna temperatura nie powinna być niższa niż 15°C. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, podłoże dla zamiokulkasa powinno być lekkie, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Najlepiej zmieszać ziemię uniwersalną z dodatkiem piasku, perlitu lub keramzytu. W okresie intensywnego wzrostu, czyli od wiosny do lata roślinę należy podlewać umiarkowanie, ale dopiero po całkowitym przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Nadmiar wody jest główną przyczyną gnicia korzeni i kłączy. W okresie zimowym podlewanie najlepiej ograniczyć do minimum.

roślina
Zamiokulkas nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, fot. SHVETS production – Pexels

Jak widać zamiokulkas nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, wystarczy wykonywać przy nim kilka podstawowych czynności. Można jednak nieco zwiększyć wysiłki, aby jeszcze bardziej pobudzić roślinę do wzrostu. Doskonałą odżywką będzie substancja, którą najczęściej wylewany do zlewu — dla zamiokulkasa zaś będzie stanowić idealne źródło substancji odżywczych. Co jest tym cudownym środkiem? 

Dzięki tej odżywce zamiokulkas będzie rósł jak szalony

Zamiokulkas nie wymaga intensywnego nawożenia. W sezonie wegetacyjnym można go jednak wspierać domowymi, organicznymi nawozami. Trzeba z tym jednak uważać, aby dawka nie była za duża i podawana zbyt często. Warto wybierać łagodne odżywki i stosować je raz na 4–6 tygodni w okresie wiosenno-letnim.

Można oczywiście pójść na skróty i kupić gotowe preparaty w sklepie ogrodniczym, jednak podobne efekty można uzyskać, stosując mieszanki wykonane samodzielnie. W przypadku zamikulkasa idealnie sprawdzi się ciecz, która jest traktowana jako odpad kuchenny i najczęściej ląduje w zlewie. Chodzi o wodę po gotowaniu ryżu. Przestudzona substancja idealnie nadaje się do podlewania roślin. Wymiennie można stosować również wodę po gotowaniu warzyw, jednak jedynie taką, która nie jest osolona. 

Można także przygotować specjalną wodę ryżową.

  • Składniki: 1 szklanka ryżu (250 ml), 1 litr wody.
  • Sposób przygotowania: szklankę ryżu wsypać do naczynia i zalać litrem wody. Naczynie przykryć np. gazą lub ścierką i odstawić w ciepłe i suche miejsce na 3 dni. Po upływie tego czasu wodę odcedzić.
  • Sposób użycia: wodę ryżową należy aplikować zamiast standardowego podlewania, w ilości wystarczającej, aby nawilżyć glebę. Trzeba uważać, a by nie przelać rośliny. Stosować raz na 3 tygodnie. 

Zamiokulkas wykazuje zdolność do magazynowania wody w liściach i kłączach, co czyni go wyjątkowo odpornym na okresy suszy, z tego samego powodu jest też rośliną idealną dla “leniwych ogrodników”. Dodatkowym atutem jest to, że oczyszcza powietrze i filtruje niektóre toksyny obecne w zamkniętych pomieszczeniach. 

To idealna propozycja dla osób poszukujących efektownej, lecz mało wymagającej rośliny doniczkowej. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji odwdzięczy się długim czasem wzrostu oraz zdrowym i eleganckim wyglądem.