Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Nieruchomość

Nieruchomość

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego.

ziemia rolna
23.10.2024 19:08 Ziemia po byłym PGR pod Olsztynem na sprzedaż. Dwór i ponad 100 ha gruntów ornych do wzięcia

Rolnicy mogą kupić ładny kawałek ziemi w gminie Świątki pod Olsztynem, którą KOWR określił jako PGR Kwiecewo. To ponad sto hektarów gruntów ornych oraz budynki znajdujące się na terenie tej nieruchomości. Jaka jest klasa ziemi i cena wywoławcza? Za dworek warto tyle zapłacić. 

pieniądze, Ministerstwo Finansów
08.07.2024 16:20 PKBiPB i FBZPR krytykują projekt rządu: Nowe podatki drastycznie utrudnią życie rolnikom

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych (PKBiPB) oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) zdecydowanie sprzeciwiają się proponowanym zmianom w podatku od nieruchomości, zawartym w projekcie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. Ich zdaniem projekt jest skrajnie profiskalny i niekorzystnie wpłynie na obciążenia podatkowe rolników i przedsiębiorstw, w tym szeroko pojętego przemysłu rolno-spożywczego.

tabliczka sprzedażowa
07.07.2024 18:03 Nie wiesz, jak opisać działkę do sprzedaży? Ten internauta poszedł na całego, jego opis bawi do łez

Niekiedy bywa w życiu tak, że los zmusza nas do sprzedaży swojej działki rolnej lub budowlanej. Czasem nie wiemy jak się za to zabrać i od czego zacząć. Otóż, najpierw spróbujmy napisać ogłoszenie ale takie, żeby przyciągnęło samym opisem jak najwięcej potencjalnych nabywców. Tak jak zrobił to jeden z internautów, który swoim oryginalnym ogłoszeniem zrobił w sieci furorę. 

mężczyzna kontrolujący
17.06.2024 18:43 Sypią się mandaty, w całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Kara nawet do 5000 złotych

Gminy przez nowelizację ustawy w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zobowiązane są do przeprowadzenia kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Urzędnicy mają czas do końca sierpnia. Dotychczas w w prawie połowie skontrolowanych posesji wykryto nieprawidłowości, a niektóre z nich zostały zgłoszone na policję.  

las zimą
25.01.2024 12:40 W Lasach Państwowych trwają kontrole. Postawiono pierwsze zarzuty

Lasy Państwowe zostały poddane weryfikacji prawnej i finansowej, która swoim działaniem obejmuje lata od 2015-2023 roku. Pod lupę wzięto zagadnienia z zakresu gospodarki finansowej. Pierwsze problemy pojawiły się na horyzoncie. Prokuratura wyjaśnia sprzedaż lokali z rezerwuaru LP.  

Sklep Dino
21.08.2023 08:00 Dino rośnie w siłę. Zarząd spółki planuje otwarcie kolejnych sklepów

Popularna sieć polskich sklepów Dino stawia na przyśpieszenie rozwoju swojej spółki. Analizując własne przychody oraz łączną liczbę otwartych sklepów w I półroczu 2023 roku, zarząd Dino informuje o kolejnych inwestycjach. 

Pola i drzewa
16.08.2023 14:00 Chcesz kupić ziemię rolniczą, ale nie jesteś rolnikiem? Sprawdź, co możesz zrobić

Ciche i spokojne tereny wiejskie przyciągają coraz to więcej osób z miast. Nic dziwnego, przecież kto nie chciałby żyć w towarzystwie natury i urzekającego krajobrazu? Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, jeśli nie jest się rolnikiem. Polskie prawodawstwo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. 

Beczka wody
22.06.2023 08:00 Jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Moja Woda”?

Program „Moja Woda” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada dotacje na budowę instalacji do gromadzenia deszczówki. Sprawdź, kto może ubiegać się o środki oraz do kiedy złożyć wniosek.

dom
18.06.2022 02:02 Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów

Od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych będą mieli nowy, ważny obowiązek: będą musieli zgłosić odpowiednim organom, w jaki sposób ogrzewają swój budynek. Obowiązek dotyczyć ma również administratorów nieruchomości mieszkalnych. Warto nadmienić, że za zignorowanie nowych przepisów grozi kara finansowa. Nowy obowiązek od 1 lipcaMożna powiedzieć, że zbieranie przez państwo informacji na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju ogrzewają swoje domostwa podyktowane jest stopniowo zmieniającym się podejściem do ekologii i potrzebą minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Jak podaje portal money.pl, od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz administratorzy budynków mieszkalnych będą musieli zgłosić przez internet to, z jakich źródeł pochodzi energia grzewcza. W tym celu uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), a właściciele nieruchomości będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje w ciągu roku od momentu otwarcia systemu.

sejm dom jednorodzinny
19.03.2022 02:43 Zmiana prawa budowlanego. Sejm przegłosował ustawę w ramach Polskiego Ładu

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą prawa budowlanego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego: projekt Dom bez formalności przewiduje możliwość budowania domów jednorodzinnych na własny użytek o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych bez dodatkowych pozwoleń ze strony organu administracji architektoniczno-budowlanej. Propozycja rządu ma zapobiegać wyludnianiu małych miast i wsi - jest ona jednocześnie jedną z dziesięciu podstawowych zmian, które są zawarte w zapisach Polskiego Ładu. Zmiany prawne ws. budowy domów jednorodzinnychWyludnianie małych miejscowości w Polsce jest problemem, z którym nie potrafił sobie poradzić żaden dotychczasowy rząd. Prawo i Sprawiedliwość próbuje aktualnie zachęcić mieszkańców prowincji do pozostania w swoich rodzinnych miasteczkach i wsiach - metodą ma być tutaj zmiana prawa. Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu budowa domów jednorodzinnych o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych ma być dużo łatwiejsza - wszystko to dzięki reformie ustawy o prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co to oznacza dla osoby, która zastanawia się nad budową domu jednorodzinnego? Jedynym obowiązkiem inwestora, który będzie chciał postawić budynek mieszkalny o powierzchni do 70 metrów kwadratowych będzie zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej i przekazanie związanej z tym odpowiedniej dokumentacji. Tym samym usunięty zostaje obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę domów o mniejszej powierzchni. We wniosku informującym o rozpoczęciu budowy należy oświadczyć, że dom jest budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a w przypadku nieustalenia kierownika budowy właściciel nieruchomości bierze odpowiedzialność za kierowanie postępem prac.

budowa dom
19.03.2022 02:40 Od 1.07 wielka zmiana ws. budowy domów. Rewolucja dla tysięcy osób

Od 1 lipca 2021 oku wszystkie osoby, którym marzy się własny dom, spotka niemała niespodzianka - wniosek o pozwolenie na budowę i zgłoszenia z projektem domu będą mogły być przekazywane nie tylko w formie fizycznej, ale również elektronicznej. Zmiana ta może okazać się prawdziwą rewolucją w prawie budowalnym i znacznie ułatwić proces budowania własnego domostwa. Przesyłanie wniosków i projektów ma być bowiem możliwe poprzez aplikację e-Budownictwo. Ogromne zmiany dla osób budujących domyBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie - mnogość detali, które wymagają szczególnej uwagi, może przytłoczyć osoby, które nie mają większego doświadczenia w tym temacie. Jak się jednak okazuje, najnowsze informacje z branży budowlanej dają powód do tego by wierzyć, że już wkrótce nastąpią istotne zmiany, które będą mogły pomóc w sprawnym przejściu przez wszystkie formalności prowadzące do stworzenia własnego domostwa. Wedle wiadomości na portalu Interia.pl, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomi nową opcję w aplikacji o nazwie e-Budownictwo. Za jej pośrednictwem będzie można przesyłać zarówno wnioski o pozwolenie na budowę domu mieszkalnego, a później - również jego projektu. Dzięki temu wnioskodawcy z pewnością zaoszczędzą wiele czasu na wizytach w urzędach, a sam proces pracy z dokumentami będzie prostszy i - miejmy nadzieję - bardziej przejrzysty.

dom
16.05.2021 02:00 Oficjalne: potężna zmiana ws. budowy domów jednorodzinnych

Nowy Ład, który zdążył zyskać już nową nazwę - Polski Ład - przewiduje, iż budowanie domów do 70 metrów kwadratowych będzie możliwe tylko na zawiadomienie. Jest to bardzo istotna zmiana w budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza dla osób osiedlających się na terenach małych miast i wsi. Zmiana budownictwa jednorodzinnegoStandardowa procedura dotycząca formalnego przygotowania do budowy domu jednorodzinnego może wydawać się nieco skomplikowana osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną. Zanim bowiem dojdzie do pierwszych działań na wykupionej działce, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Wniosek taki składa się w Starostwie Powiatowym. To jednak nie wszystko - do wspomnianego dokumentu należy dołączyć m.in. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, informację o warunkach technicznych dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, kanalizacji). Niezbędna jest również przygotowana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz dodatkowa dokumentacja wymagana przez miejscowe zapisy prawne. W momencie, gdy właściciel działki chce wybudować nawet niewielki dom, musi kontaktować się z Urzędem Miasta, zakładami energetycznymi, elektrycznym, kanalizacji i wodociągów, a także korzystać z usług geodety. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Jakby tego było mało, na decyzję ze Starostwa Powiatowego czeka się średnio 65 dni. Politycy obozu rządzącego przygotowali jednak niemałą niespodziankę dla wszystkich, którym marzy się niewielki dom jednorodzinny na własnej działce - zgodnie z zapisami Nowego Ładu budowa domu do powierzchni 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.