Roślina marzenie. Nie tylko pięknie wygląda, ale w mig odstrasza krety i nornice

Roślina okazała, atrakcyjna wizualnie, oryginalna — do tego odstrasza krety i nornice. Brzmi jak marzenie każdego ogrodnika, trudne do zrealizowania. Okazuje się jednak, że jest to prostsze, niż się wydaje. Istnieje pewien wyjątkowy okaz, który łączy w sobie wszystkie te cechy. Każdy może mieć takie cudo w swoim ogrodzie.
Wiosna w pełni - wraz z nią pojawia się coraz więcej szkodników
Nornice, chociaż urokliwe, mogą doprowadzić do istnej ruiny w całym ogrodzie. Żerują one na młodych pędach, zjadają owoce i warzywa, lubią podgryzać korzenie roślin, niszczą grządki, trawniki.

Z kolei krety są niezwykle pożytecznymi stworzeniami, które żywią się szkodnikami, takimi jak pędraki. Chociaż są one bardzo potrzebne w ekosystemie, ich obecność w ogrodzie może być kłopotliwa, ze względu na wykopywanie na trawniku charakterystycznych, wysokich kopców, które psują estetykę otoczenia. Nie należy pozbywać się gryzoni metodami, które mogą sprawić im krzywdę.
Warto sięgać po naturalne rozwiązania, które po prostu odstraszą je i zniechęcą do bytowania w naszym ogródku. Pomóc może w tym roślina, która oprócz tego, że działa jak naturalna tarcza na gryzonie, to wygląda obłędnie i egzotycznie.

O tę roślinę będzie pytał każdy
Szachownica cesarska, czyli fritillaria imperialis, jest piękną, wieloletnią rośliną pochodząca z południowej Azji. Występuje w ciepłych kolorach: pomarańczowym, czerwonym i żółtym, a kwiaty są w kształcie dzwonków. Jej zapach jest wyjątkowo drażniący dla wielu szkodników. Kwiaty szachownicy cesarskiej wydzielają aromat określany, jako lisi lub piżmowy, który pochodzi z terpenu siarkowego, wytwarzanego przez samą roślinę.

Jej charakterystyczny zapach odstrasza szkodniki takie jak nornice, krety czy nawet turkuć podjadek. Co ciekawe, dla ludzi aromat jest praktycznie niewyczuwalny, co czyni szachownicę doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą stosować nieinwazyjne, naturalne metody ochrony ogrodu. Jak uprawia się szachownicę cesarską?
Zobacz też: Projekt Brzoski trafił do rządu. Będą ścinać drzewa na prywatnych działkach?
Wypędzie krety i nornice z ogrodu w mig
Najlepszy moment na posadzenie szachownicy cesarskiej to przełom sierpnia oraz września. Otwór, w którym umieszczamy jej cebulkę, powinien być kilkukrotnie większy od niej. Wiosną należy koniecznie dostarczyć jej niezbędnych substancji i składników mineralnych, które zapewnią prawidłowy wzrost. Jej niewątpliwą zaletą jest odporność na mróz.
Roślina będzie rosła najlepiej na dobrze nasłonecznionych stanowiskach bądź w półcieniu. Najkorzystniejsza będzie wilgotna i żyzna gleba, dlatego nie należy zapominać o regularnym podlewaniu. Niezbędną wiedzą jest również fakt, że szachownica cesarska jest rośliną trującą. Kontakt z jej liśćmi i łodygami może prowadzić do poważnych objawów, takich jak obniżenia ciśnienia krwi, wymiotów i skurczów. Przy pielęgnacji rośliny należy używać grubszych rękawiczek, aby uniknąć jej bezpośredniego dotykania. Jeśli mieszkają z nami dziećmi i zwierzęta, tym bardziej należy zachować ostrożność.



































