Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Czternasta emerytura dla rolników-seniorów. Wypłaty z KRUS po wakacjach
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 17.05.2024 11:27

Czternasta emerytura dla rolników-seniorów. Wypłaty z KRUS po wakacjach

polskie pieniądze
fot.ilustracyjna Pixabay/gosiak1980

Wprowadzone jeszcze za czasów poprzedniej władzy dodatkowe emerytury, które popularnie zwane są "trzynastką" i "czternastką", są dalej kontynuowane przez rząd Donalda Tuska. Rolnicy emeryci w kwietniu otrzymali trzynastą emeryturę, natomiast czternasta będzie przelewana na konta świadczeniobiorców jeszcze w tym roku. Ile wyniesie "czternastka" i kiedy będą wypłaty tego świadczenia?

Dodatkowe świadczenia dla emerytów

Już od kilku lat emeryci i renciści mogą cieszyć się dodatkowymi funduszami na swoich kontach. Wypłaty dwóch dodatkowych emerytur, czyli tak zwanych "trzynastek" i "czternastek" rozpoczął rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Obecny rząd z Donaldem Tuskiem na czele, zapowiedział kontynuowanie wypłat tych świadczeń. Dzięki temu trzynasta emerytura wpłynęła na konta seniorów w kwietniu tego roku. Ta gotówka zapewne ucieszyła najuboższych seniorów. Są też kolejne dobre wieści. Wiadomo już, że KRUS wypłaci "czternastkę" jeszcze w tym roku. 
 

Pożar budynku inwentarskiego. Zginęło niemal 40 krów

Wypłaty "czternastki" po wakacjach

W czwartek 16 maja, rząd opublikował projekt rozporządzenia dotyczący wypłat 14. emerytur. W publikacji podano, iż wypłaty z "czternastek" trafią do rolników-seniorów jeszcze w tym roku.

Proponuje się, aby kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. 14. emerytura) wypłacone zostało w 2024 r. we wrześniu, podobnie jak miało to miejsce w 2023 r. – informuje w wykazie prac legislacyjnych Sebastian Gajewski wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dla kogo 14. emerytura z KRUS?

Dodatkowe czternaste świadczenie emerytalne przysługuje wszystkim świadczeniobiorcom, którzy w dniu 31 sierpnia 2024 roku nabędą prawo do chociażby jednego z poniższych świadczeń:

  • emerytury rolniczej,
  • renty rodzinnej,
  • renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • okresowej emerytury rolniczej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Łączna kwota pobranych świadczeń nie może przekraczać kwoty 5.500,00 złotych. KRUS wypłaca 14. emeryturę bez konieczności składania dodatkowych wniosków. 
 

Kwota 14. emerytury z KRUS

W poprzednim roku rolnicy otrzymywali "czternastkę" w wysokości 2650 zł brutto (2200 zł netto). We wrześniu na konta rolników pobierających świadczenia emerytalno-rentowe może wpłynąć kwota minimalnej emerytury, wynosząca 1780,96 zł brutto. 

Dodatkowe świadczenie w pełnej kwocie otrzymają te osoby, u których wysokość świadczeń emerytalno-rentowych nie przekracza 2900 zł brutto. Zatem rolnicy, którzy otrzymują więcej, mogą spodziewać się pomniejszonej kwoty na kontach. Tutaj działa zasada złotówka za złotówkę.