Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

obornik odpady
wielkopolska.policja.gov.pl

Wielkopolska policja na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o nielegalne przechowywanie i transportowanie potencjalnie toksycznych odpadów chemicznych.

Jeden z mężczyzn miał dodawać płynne odpady chemiczne do obornika.

Płynne odpady chemiczne. Policja ukróciła proceder

Policja wielokrotnie informowała już o odkrywaniu nielegalnych składowisk odpadów - zarówno tych w formie stałej, jak i płynnej. Choć magazynowanie tego typu przedmiotów może być szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska, problem nie przestaje pojawiać się w różnych częściach kraju.

Wielkopolska policja na swojej oficjalnej stronie internetowej przekazała informację o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy oskarżeni są nie tylko o składowanie odpadów, ale też ich nielegalny transport.

Funkcjonariusze policji otrzymali pierwszą informację o możliwości popełnienia przestępstwa od Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska. Po interwencji w gminie Kaźmierz na prywatnej posesji potwierdzono obecność plastikowych pojemników i beczek wypełnionych nieznaną substancją.

Właścicielem terenu, na którym przechowywane były odpady (najprawdopodobniej lakiery i farby), był 45-letni mieszkaniec gminy Kaźmierz. By uniknąć spotkania z funkcjonariuszami, ukrył się początkowo w szafie - później jednak został zabrany na komisariat.

Policja wykryła również, iż miał on dodawać nieznanej substancji do obornika. W komunikacie nie przekazano, czy obornik był później używany na polach.

Dalszy rozwój zdarzeń

Druga interwencja w tej samej sprawie miała miejsce w gminie Opalenica, gdzie policjanci znaleźli kolejne nielegalnie składowane materiały. Jak przekazali wielkopolscy policjanci, podejrzanym o udział w sprawie był wtedy 32-letni mieszkaniec wspomnianej gminy.

Dzięki współpracy policjantów, mężczyzna został zatrzymany na terenie Pniew. Wraz z pochwyconym przez policję 45-latkiem trafił do Prokuratury Rejonowej w Szamotułach.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty nieodpowiedniego składowania i transportu odpadów, które mogły wywołać istotne zagrożenie dla środowiska, a także dla zdrowia i życia ludzi.

Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny. Oskarżonym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl

Tagi: Policja Nawóz