Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dopłaty tylko do pszenicy? KRIR interweniuje
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 15.09.2023 14:37

Dopłaty tylko do pszenicy? KRIR interweniuje

Pusty portfel
Domena publiczna

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpływały liczne zapytania odnośnie otrzymywanych dopłat. Z relacji rolników wynikało, że dopłaty dostają tylko producenci jednego ze zbóż. KRIR zainterweniowała. 

Obawy rolników

Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych, producenci rolni zgłaszali, że dotychczas realizowana jest wyłącznie pomoc do pszenicy. Natomiast ci rolnicy, którzy wnioskowali o pomoc do innych zbóż, nie dostają środków, pomimo że otrzymali decyzje o przyznaniu pomocy i spełniają wszelkie wymagania. 

Producenci zgłaszający problem obawiali się, że jest to spowodowane brakiem wystarczającej ilości środków, przez co beneficjenci ostatniego naboru zostaną bez dopłat.
 

Interwencja KRIR

Krajowa Rada Izb Rolniczych w odpowiedzi na liczne zapytania rolników, w czwartek 14 września wystąpiła do szefa resortu rolnictwa o wyjaśnienia, jakoby realizowane miały być wyłącznie dopłaty do pszenicy. KRIR wnioskowała o przedstawienie informacji o stanie wypłat środków z tytułu dopłat do zbóż i nasion oleistych.

Pomoc z budżetu krajowego

Wspomniana pomoc pochodzi z budżetu krajowego i jest wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przeznaczona na nią pula środków wynosi 2 mld zł. ARiMR nie ustosunkowała się jeszcze do wniosku KRIR, ale na stronie Agencji znajduje się wpis z dnia 12 września informujący o ilości przelanych dotychczas środków w ramach omawianej pomocy. ARiMR informuje w nim, że jeżeli pula środków przeznaczona na pomoc rolnikom (2 mld zł) okaże się niewystarczająca, zostanie zwiększona tak, aby wszyscy rolnicy spełniający warunki, otrzymali należną im pomoc