Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Drastyczny spadek produkcji wieprzowiny. Podobnej sytuacji nie było od dekady
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Drastyczny spadek produkcji wieprzowiny. Podobnej sytuacji nie było od dekady

niemcy
unsplash.com / fot. Diego San

Sytuacja na europejskim rynku wieprzowiny nie należy do najlepszych - wszystko to m.in. za sprawą chaosu wywołanego przez afrykański pomór świń. Jak przekazuje portal agropolska.pl, w Niemczech liczba świń w maju 2021 roku zmniejszyła się w skali roku o 3%, osiągając pułap 24,6 milionów świń.

Jak twierdzą komentatorzy, podobnie małej liczby świń w Niemczech nie było od dziesięciu lat.

Najniższe od dekady pogłowie świń w Niemczech

Sytuacja gospodarcza w Niemczech żywo interesuje polskich rolników - nastroje za naszą zachodnią granicą pozwalają niejednokrotnie przewidywać, w jakim kierunku będzie kształtowała się ekonomiczna przyszłość poszczególnych sektorów gospodarki.

Europę i świat obiegły ważne wieści dotyczące rynku wieprzowiny w Niemczech - okazuje się bowiem, że w maju 2021 roku pogłowie świń za Odrą było na rekordowo niskim poziomie od dziesięciu lat i wyniosło 24,6 miliona sztuk zwierząt.

Agropolska.pl podaje, że spadek liczby świń był najbardziej dostrzegalny wśród prosiąt (roczny spadek o 8%) i loch hodowlanych (spadek o 11%).

Szczegóły sprawy

Co jest powodem tak niskiej liczby świń w Niemczech? Portal euromeatnews.com wskazuje, że niebagatelną rolę odegrał tutaj - bez zaskoczenia - nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń.

Choroba trzody chlewnej negatywnie wpłynęła na możliwości eksportowe zwierząt.

Kolejnym czynnikiem wyjaśniającym niewielkie pogłowie świń w Niemczech są przepisy, które zaostrzyły wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt.

Sam ubój świń za Odrą spadł w ciągu roku o 6%. Warto dodać, że zmniejszenie się pogłowia trzody chlewnej nie jest dla naszych zachodnich sąsiadów zaskoczeniem, a raczej oczekiwaną konsekwencją niedawnych wydarzeń polityczno-gospodarczych.

W najbliższej przyszłości spodziewany jest dalszy spadek populacji trzody chlewnej w Niemczech.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: agropolska.pl, euromeatnews.com