Francja - protest rolników
PHILIPPE LOPEZ/AFP/East News
Autor Aneta Wasilewska - 3 Kwietnia 2021

Francuscy rolnicy wyszli na ulice. "Chcemy autonomii żywnościowej"

Wczoraj, w piątek francuscy rolnicy wyrazili swoje niezadowolenie, blokując ulice w regionach Ile-de-France i okolicach Normandii. Protestujący nie zgadzają się na reformę Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, jak wskazują nowa WPR przyniesie dostęp do unijnych funduszy w pierwszej kolejności dla produkcji ekologicznej.

Piątkowe protesty odbyły się w 12 departamentach Francji. Jak informował media prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin, ruch 5 tysięcy rolników został zmobilizowany "od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France".

Ostrzeżenie dla Macrona

W rozmowach z mediami prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin podkreślił, że piątkowy protest był ostrzeżeniem dla prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

- Nie podzielamy jego wizji reformy wspólnej europejskiej polityki rolnej - cytuje słowa Damiena Greffina PAP.

Lubelskie: Wypadek na przejeździe kolejowym. Ciągnik rolniczy zderzył się z pociągiemLubelskie: Wypadek na przejeździe kolejowym. Ciągnik rolniczy zderzył się z pociągiemCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Podczas protestów rolnicy na traktorach zawiesili transparenty, na których można było przeczytać między innymi "Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów?".

"Nie" dla produkcji ekologicznej w funduszach unijnych

Rolnicy podczas protestu wskazywali, że nie zgadzają się na reformę, którą ma przynieść Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Jak wyjaśniali protestujący, WPR zakłada, że pierwszeństwo do unijnych funduszy będą miały produkcje ekologiczne. Co będzie oznaczało to dla protestujących rolników? Zdecydowanie mniejsza pomoc finansową z UE, co w konsekwencji przełoży się na problemy finansowe.

- Chcemy autonomii żywnościowej, chcemy importować mniej produktów pochodzących z Chin zwłaszcza w pandemii koronawirusa - przekazał dziennikowi "Ouest France" 31-letni rolnik Amaury Babault, zajmujący się uprawą pszenicy.

W marcu Komisja Europejska opublikowała plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jak można się z niego dowiedzieć, do 2030 roku uprawa ekologiczna ma zajmować 25% użytków rolnych. Obecnie wciąż trwają negocjacje w sprawie przyszłej WPR, z której na wsparcie rolnictwa ekologicznego ma zostać przeznaczone od 38 do 58 mld euro. Warto przypomnieć, że obecnie wsparcie ekologicznego rolnictwa wynosi 7,5 mld euro, czyli niecałe 2% wszystkich środków.

Kolejny protest

Przypomnijmy, w mediach zrobiło się głośno o francuskich rolnikach po proteście, do którego doszło 25 marca bieżącego roku w Clermont-Ferrand. O burzliwym przebiegu protestu, na którym rozrzucano obornik, wylewano na ulicę gnojowicę, podpalano baloty słomy, więcej pisaliśmy >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Sadyogrody

Następny artykuł