RolnikInfo.pl
Francja - protest rolników

PHILIPPE LOPEZ/AFP/East News

Francuscy rolnicy wyszli na ulice. "Chcemy autonomii żywnościowej"

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wczoraj, w piątek francuscy rolnicy wyrazili swoje niezadowolenie, blokując ulice w regionach Ile-de-France i okolicach Normandii. Protestujący nie zgadzają się na reformę Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, jak wskazują nowa WPR przyniesie dostęp

Piątkowe protesty odbyły się w 12 departamentach Francji. Jak informował media prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin, ruch 5 tysięcy rolników został zmobilizowany "od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France". 

Ostrzeżenie dla Macrona

W rozmowach z mediami prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin podkreślił, że piątkowy protest był ostrzeżeniem dla prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

- Nie podzielamy jego wizji reformy wspólnej europejskiej polityki rolnej - cytuje słowa Damiena Greffina PAP. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Podczas protestów rolnicy na traktorach zawiesili transparenty, na których można było przeczytać między innymi "Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów?".

"Nie" dla produkcji ekologicznej w funduszach unijnych 

Rolnicy podczas protestu wskazywali, że nie zgadzają się na reformę, którą ma przynieść Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Jak wyjaśniali protestujący, WPR zakłada, że pierwszeństwo do unijnych funduszy będą miały produkcje ekologiczne. Co będzie oznaczało to dla protestujących rolników? Zdecydowanie mniejsza pomoc finansową z UE, co w konsekwencji przełoży się na problemy finansowe.

- Chcemy autonomii żywnościowej, chcemy importować mniej produktów pochodzących z Chin zwłaszcza w pandemii koronawirusa - przekazał dziennikowi "Ouest France" 31-letni rolnik Amaury Babault, zajmujący się uprawą pszenicy. 

W marcu Komisja Europejska opublikowała plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jak można się z niego dowiedzieć, do 2030 roku uprawa ekologiczna ma zajmować 25% użytków rolnych. Obecnie wciąż trwają negocjacje w sprawie przyszłej WPR, z której na wsparcie rolnictwa ekologicznego ma zostać przeznaczone od 38 do 58 mld euro. Warto przypomnieć, że obecnie wsparcie ekologicznego rolnictwa wynosi 7,5 mld euro, czyli niecałe 2% wszystkich środków. 

Kolejny protest 

Przypomnijmy, w mediach zrobiło się głośno o francuskich rolnikach po proteście, do którego doszło 25 marca bieżącego roku w Clermont-Ferrand. O burzliwym przebiegu protestu, na którym rozrzucano obornik, wylewano na ulicę gnojowicę, podpalano baloty słomy, więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Sadyogrody

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >