Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 20.06.2022 02:02

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

glifosat
unsplash.com / fot. H. J. Rivas

Rolnicy w całym kraju mogą spodziewać się kontroli dotyczących stosowania przez nich środków ochrony roślin zawierających glifosat. Urzędnicy państwowi pod lupę wezmą zboża i grykę. Powodem dodatkowych kontroli są pogłoski mówiące o tym, iż część rolników w nielegalny sposób korzysta z glifosatu przy uprawie roślin.

Choć stosowanie glifosatu zostało zatwierdzone przez KE do 15 grudnia 2021 roku, to państwa członkowskie mają prawo do odnowienia lub cofnięcia zezwolenia stosowania niektórych produktów ze względu na bezpieczeństwo człowieka i ekosystemu.

Rolnictwo, glifosat i kontrole w gospodarstwach

Choć początkowo glifosat przebojem wdarł się do branży rolnej, jawiąc się jako wybawienie wśród dostępnych środków ochrony roślin, to z czasem okazało się, że ten skuteczny środek ma również swoje mroczne strony.

Batalia o prawo do stosowania glifosatu w rolnictwie cały czas trwa i nie zapowiada się, by kontrowersje dotyczące skutków jego wykorzystania miały być wkrótce rozstrzygnięte.

Decyzją Komisji Europejskiej stosowanie glifosatu w uprawach roślin zostało zatwierdzone do 15 grudnia 2022 roku. Do tego czasu państwa członkowskie Unii Europejskie mogą wydawać zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin z glifosatem.

Warto zaznaczyć, że państwa członkowskie mogą (i nie muszą) wydawać pozwolenia na korzystanie z pewnych produktów zawierających glifosat. Finalna decyzja władz zależy bowiem od tego, czy na szwank nie zostanie narażone zdrowie ludzkie lub środowisko naturalne.

Pojawiają się jednak pogłoski o tym, że na polach stosuje się niezatwierdzone do obrotu środki ochrony roślin z glifosatem. Z tego względu władze polskie zdecydowały o przeprowadzeniu dodatkowych kontroli zbóż i gryki na polskiej wsi.

Szczegóły sprawy

Jak podaje portal agrarlex.pl, z obrotu wycofano produkty, które w składzie zawierały glifosat w połączeniu z polietoksylowaną aminą łojową.

Tego typu środki ochrony roślin nie mogą być używane na obszarach użyteczności publicznej (jak np. parki, ogrody, tereny sportowe, rekreacyjne, placówki edukacyjne i zdrowotne).

Sam glifosat i jego wpływ na ludzkie zdrowie jest punktem spornym również wśród naukowców - część środowiska twierdzi, iż w małych ilościach nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie, podczas gdy inni wskazują, że brakuje na ten temat wyczerpujących badań.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agrarlex.pl