RolnikInfo.pl
glifosat

unsplash.com / fot. H. J. Rivas

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnicy w całym kraju mogą spodziewać się kontroli dotyczących stosowania przez nich środków ochrony roślin zawierających glifosat. Urzędnicy państwowi pod lupę wezmą zboża i grykę. Powodem dodatkowych kontroli są pogłoski mówiące o tym, iż część rolników w nielegalny sposób korzysta z glifosatu przy uprawie roślin.

Choć stosowanie glifosatu zostało zatwierdzone przez KE do 15 grudnia 2021 roku, to państwa członkowskie mają prawo do odnowienia lub cofnięcia zezwolenia stosowania niektórych produktów ze względu na bezpieczeństwo człowieka i ekosystemu.

Rolnictwo, glifosat i kontrole w gospodarstwach

Choć początkowo glifosat przebojem wdarł się do branży rolnej, jawiąc się jako wybawienie wśród dostępnych środków ochrony roślin, to z czasem okazało się, że ten skuteczny środek ma również swoje mroczne strony.

Batalia o prawo do stosowania glifosatu w rolnictwie cały czas trwa i nie zapowiada się, by kontrowersje dotyczące skutków jego wykorzystania miały być wkrótce rozstrzygnięte.

Decyzją Komisji Europejskiej stosowanie glifosatu w uprawach roślin zostało zatwierdzone do 15 grudnia 2022 roku. Do tego czasu państwa członkowskie Unii Europejskie mogą wydawać zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin z glifosatem.

grzybiarz

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

CZYTAJ DALEJ

Warto zaznaczyć, że państwa członkowskie mogą (i nie muszą) wydawać pozwolenia na korzystanie z pewnych produktów zawierających glifosat. Finalna decyzja władz zależy bowiem od tego, czy na szwank nie zostanie narażone zdrowie ludzkie lub środowisko naturalne.

Pojawiają się jednak pogłoski o tym, że na polach stosuje się niezatwierdzone do obrotu środki ochrony roślin z glifosatem. Z tego względu władze polskie zdecydowały o przeprowadzeniu dodatkowych kontroli zbóż i gryki na polskiej wsi.

Szczegóły sprawy

Jak podaje portal agrarlex.pl, z obrotu wycofano produkty, które w składzie zawierały glifosat w połączeniu z polietoksylowaną aminą łojową.

Tego typu środki ochrony roślin nie mogą być używane na obszarach użyteczności publicznej (jak np. parki, ogrody, tereny sportowe, rekreacyjne, placówki edukacyjne i zdrowotne).

Sam glifosat i jego wpływ na ludzkie zdrowie jest punktem spornym również wśród naukowców - część środowiska twierdzi, iż w małych ilościach nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie, podczas gdy inni wskazują, że brakuje na ten temat wyczerpujących badań.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lasy Państwowe: zachowanie nietoperzy wskazuje, że lato dobiegło końca

  • Groźna kraksa auta i kombajnu. Rolnik ukarany mandatem

  • 31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agrarlex.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wykopki ziemniaki

Uprawy

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Czytaj więcej >
niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

Czytaj więcej >
sad

Uprawy

W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Czytaj więcej >
żniwa

Uprawy

Dramat rolników. Żniwa wstrzymane, pola stoją w wodzie

Czytaj więcej >