RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Lasy Państwowe: zachowanie nietoperzy wskazuje, że lato dobiegło końca
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Lasy Państwowe: zachowanie nietoperzy wskazuje, że lato dobiegło końca

lasy państwowe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na twitterowym profilu Lasów Państwowych pojawił się niecodzienny i nieco niepokojący komunikat dotyczący powiązania między zachowaniem zwierząt a pogodą. Z obserwacji leśników wynika, że lato już się skończyło, a na cieplejsze dni nie ma w tym roku żadnych szans.

Tę śmiałą tezę potwierdzają obserwacje nietoperzy; zdaniem leśników gacki ulokowały się w miejscach, w których spędzą zimę.

Lasy Państwowe o gackach: "Pierwsze wyczuwają, kiedy kończy się lato"

Aura ostatnich tygodni nie przypomina pogody, która zazwyczaj występuje w Polsce w sierpniu. W wielu miejscach w kraju padają obfite deszcze, temperatura drastycznie spadła, a słońce zasłania gruba warstwa chmur.

Osoby, które nieśmiało liczyły na to, że przed nastaniem jesieni lato powróci choć na chwilę, z pewnością przeżyją głębokie rozczarowanie. Jak twierdzą pracownicy Lasów Państwowych wszystko to przez sygnały, jakie swoim zachowaniem wysyłają nietoperze.

Na twitterowym profilu Lasów Państwowych pojawiła się informacja wskazująca, że nietoperze jako pierwsze zwierzęta odczytują, w którym momencie lato dobiega końca. Dzięki temu mają odpowiednią ilość czasu na to, by znaleźć schronienie na zimę, a także zgromadzić zapasy tłuszczu umożliwiające im bezpieczną hibernację.

By podkreślić, że opisywane prognozy mają wysoki stopień prawdopodobieństwa, we wpisie dodano:

- Bardzo nam przykro, ale nietoperze nigdy się nie mylą.

Nietoperze a rytm natury

Żniwa w Polsce przechodzą do historii, a obecnie trwa czas wykopków. Prace w gospodarstwach już wkrótce będą polegały na odpowiednim przygotowaniu do nadchodzącej zimy.

Same nietoperze są przykładami przezornych gospodarzy - przed nastaniem chłodnych miesięcy skupiają się na spożywaniu dużych ilości pokarmu, by zgromadzić tłuszcz. Dzięki temu mogą przez wiele miesięcy trwać w stanie hibernacji.

Warto mieć świadomość, że gacki kryją się na zimę nie tylko w opuszczonych dziuplach i załomach skalnych, ale też w miejscach, w których bytuje człowiek - na strychach, w piwnicach, studniach itp.

Pamiętajmy, że budzenie nietoperzy w trakcie zimy naraża je na dodatkowe wydatkowanie energii, co może zakończyć się dla nich śmiercią.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter / Lasy Państwowe