Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

31 sierpnia 2021 roku mija termin naboru wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej, o czym przypomina na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wedle przepisów ustalonych na 2021 rok, do każdego litra paliwa rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 1 złotego.

Wkrótce mija termin naboru wniosków o zwrot akcyzy za paliwo

Współczesna produkcja rolna nie jest możliwa bez wykorzystania zaawansowanych maszyn. Choć nie są one w głównej mierze użytkowane do podróżowania drogami publicznymi, to liczba przejechanych kilometrów w gospodarstwie potrafi zrobić niemałe wrażenie.

W związku z faktem, iż rolnicy poruszają się swoimi maszynami głównie na terenie swoich gospodarstw, by produkować żywność, państwo zwraca im równowartość podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnim czasie opublikowało na swojej oficjalnej stronie komunikat, w którym przypomniało o końcowym terminie przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo stosowane do produkcji rolnej.

Rolnicy powinni pamiętać, że ostatnim dniem na złożenie wniosku jest 31 sierpnia 2021 roku.

Szczegóły sprawy

Zgodnie z decyzją władz państwowych, w 2021 roku wysokość zwrotu za wykorzystanie oleju napędowego do produkcji rolnej wynosi 1 złoty za każdy wykorzystany litr.

Wnioski należy składać do burmistrza, wójta lub prezydenta miasta zgodnie z lokalizacją gruntów należących (lub współnależących) do rolnika.

Do wniosku należy dołączyć faktury VAT (lub kopie) poświadczające zakup paliwa do produkcji rolnej od 1 lutego 2021 roku do 31 lipca 2021 roku.

W sytuacji, gdy dany rolnik jest właścicielem bydła i ubiega się o zwrot podatku akcyzowego, jest zobowiązany dołączyć do wniosku dokument dotyczący liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła w 2020 roku wydany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dopłat do wydatków poniesionych na kupno paliwa producenci żywności mogą spodziewać się od 1 do 29 października 2021 roku. Fundusze będą przekazywane przelewem na wskazany we wniosku numer konta lub gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gov.pl