GUS - rolnictwo
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 27 Lutego 2021

GUS: zwiększa się liczba osób pracujących, także w rolnictwie

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrosła liczba osób pracujący w Polsce. Co ciekawe, w porównaniu IV i III kwartału 2020 roku, więcej wzrosła liczba pracowników także w rolnictwie.

- W IV kwartale 2020 r. populacja pracujących w wieku 15 lat i więcej liczyła 16555 tys. i zwiększyła się względem poprzedniego kwartału, jak i w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. odpowiednio o 43 tys., tj. o 0,3% i o 88 tys., tj. 0,5% - informuje Główny Urząd Statystyczny.

W zestawieniu IV i III kwartału ubiegłego roku więcej osób pracowało:

  • w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej - więcej o 38 tysięcy,
  • działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej - więcej o 36 tysięcy,
  • rolnictwie indywidualnym - więcej o 26 tysięcy.
Nieoczekiwany atak zimy w USA wpędza rolników w tarapaty. Bydło zamarza na śmierćNieoczekiwany atak zimy w USA wpędza rolników w tarapaty. Bydło zamarza na śmierćCzytaj dalej

Pracownicy w sektorze rolniczym

Z danych GUS wynika, że w sektorze rolniczym pracowało o 1605 tys. osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi 106,7 proc. Jest to, także wzrost o 101,5 proc. w porównaniu z III kwartałem 2020 roku.

- Pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych było 1421 tys. - wskazuje portal Farmer.

Jak wynika z danych, wśród 11 tysięcy osób bezrobotnych, ich ostatnim miejscem pracy był sektor rolniczy.

Więcej pracowników i niższe ceny produktów rolnych

W ostatnich dniach pojawiły się także dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu bieżącego roku były niższe w niższe w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Odnotowano spadek o 3,6%.

- W styczniu 2021 r. w porównaniu z grudniem 2020 r. wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych z wyjątkiem cen owsa, żywca wołowego i mleka. Niższe w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, były w styczniu 2021 r. ceny owsa, ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu - przekazał portal Agronews.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: GUS, Farmer, Agronews

Następny artykuł