RolnikInfo.pl
Pieniądze - Ardanowski

BeatriceBB /Pixabay

Ile pieniędzy z rządu dla rolnictwa? Ardanowski oczekuje odpowiedzi po świętach

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Zgodnie z zapowiedziami Jana Krzysztofa Ardanowskiego, które pojawiły się na początku tygodnia, prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich podczas wtorkowego spotkania zajęła się Krajowym Funduszem Odbudowy. Tuż po spotkaniu Ardanowski zapowiedział, że podczas rozmów podjęto decyzję o zwołaniu konferencji, która poświęcona będzie finansowaniu obszarów wiejskich. Konkretne kwoty, które rząd przeznaczy na rolnictwo, mają być przedstawione po świętach.

- Chcemy spotkać się na bardzo eksperckiej konferencji po świętach, żeby bardzo precyzyjnie zostało określone, ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy, z różnych źródeł faktycznie trafi na obszary wiejskie i do rolnictwa - tak, żeby obszary wiejskie były dobrym miejscem do życia, żeby nie były obszarem wykluczenia cywilizacyjnego - przekazał Krzysztof Ardanowski. 

Święta Wielkanocne wypadają w tym roku 4 kwietnia, oznacza to, że najprawdopodobniej już niedługo mieszkańcy wsi oraz rolnicy będą mogli poznać dokładne kwoty, które zostaną przeznaczone z różnych funduszy (np. Krajowy Fundusz Odbudowy, który omawiany był na spotkaniu).

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Precyzyjna deklaracja rządu 

Jak przekazał Ardanowski, na konferencję eksperckiej powinna zostać przedstawiona szczegółowa i precyzyjna deklaracja rządu w sprawie finansowania obszarów wiejskich. Mowa o konkretnych projektach i konkretnej polityce. Zdaniem byłego ministra rolnictwa, rolnicy chcą dowiedzieć się, jakie środki przeznaczone zostaną na pomoc mieszkańcom wsi. Co więcej, jak wskazuje Ardanowski, jest to niezwykle istotne w perspektywie wymagań Zielonego Ładu, który wprowadzany jest przez Unię Europejską. 

 Krajowy Fundusz Odbudowy - ile procent na rolnictwo?

Przypomnijmy, wsparcie na rolnictwo miałoby pochodzić między innymi z Krajowego Funduszu Odbudowy po koronawirusie. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, budżet Polski w ramach KFO wynosi 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld euro dotyczy dotacji, a 34,2 mld euro pożyczek. Pieniądze mają zostać wydane do 2026 roku.

W pierwotnym założeniu ze wszystkich środków na rolnictwo miałby zostać przeznaczony zaledwie 1%, co wzbudziło sprzeciw rolników, między innymi tych z AGROunii, którzy wprost nawali taką pomoc "1% hańby". Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na początku marca, Michał Kołodziejczak, lider AGROunii domagał się "realnego wsparcia dla rolnictwa", o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Jednak, w zeszłym tygodniu wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik zapowiedział, że zamiast 1% na rolnictwo zostanie przeznaczone 20% z KFO. Zgodnie z zapowiedziami rząd miałby włączyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę. Także inwestycje dotyczące tworzenia centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych mogłyby także liczyć na wsparcie, gdyby przeznaczono więcej pieniędzy z KFO na rolnictwo, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Portal Samorządowy, Prezydent.pl, Gov.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >