RolnikInfo.pl
kaufland

unsplash.com / fot. Erol Ahmed

Kaufland nie sprzeda już jaj z chowu klatkowego. Wszystko w 2022 roku

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kaufland, śladem innych znanych sieci handlowych, zdecydował się na wycofanie z asortymentu jaj z chowu klatkowego. Miało to pierwotnie nastąpić w 2025 roku. Mimo to najnowsze doniesienia podają, że stanie się to dużo szybciej, bo już w 2022 roku.

Kaufland, wcześniej niż początkowo planowano, rozpoczął rozmowy z dostawcami jaj. Celem zmian jest podniesienie dobrostanu zwierząt.

Kaufland bez jaj z chowu klatkowego

Obecnie w sprzedaży w sklepach dostępne są jaja z chowu klatkowego, ściółkowego, ekologicznego lub z wolnego wybiegu.

Nie trzeba być specjalistą z zakresu produkcji i sprzedaży jaj, by wiedzieć, że te pierwsze są najtańszym rodzajem tego typu produktu.

Jaja z chowu klatkowego są tanie - i na tym najprawdopodobniej kończą się ich zalety. Największą bolączką współczesnych konsumentów jest fakt, że znoszące jaja kury przebywają w złych warunkach, czyli w niewygodnych, ciasnych klatkach.

Rezygnacja z tego typu jaj nie jest pierwszym działaniem Kauflandu na rzecz dobrostanu zwierząt. Sieć zrezygnowała ze sprzedaży żywych karpi, które są nadal bardzo popularne w wielu innych sklepach w okresie okołoświątecznym. 

Mało kto zdaje też sobie sprawę, że Kaufland również zrezygnował w swojej ofercie z mięsa i przetworów kaczych i gęsich w sytuacji, w której ptaki te są przymusowo tuczone.

Nadchodzi kolej na nioski

Wyeliminowanie jaj z chowu klatkowego będzie wymagało współpracy władz sieci Kaufland z producentami. Wszak to oni będą musieli w dużej mierze ponieść konsekwencje zmieniającego się świata oraz kompletnie nowych wymagań konsumenckich. 

Już od 2022 roku na półkach w Kauflandzie zamiast jaj z chowu klatkowego zobaczymy te z chowu ściółkowego, ekologicznego i wolnego wybiegu. Oznaczać to będzie jedno: coraz mniej kur zamkniętych w klatkach oraz znaczącą poprawę jakości ich życia.

 Warto dodać, że Kaufland w produktach sygnowanych własną marką (np. K-Classic) już od jakiegoś czasu wyrzekł się jaj z chowu klatkowego. Dotyczy to sprzedaży zarówno świeżych jaj, jak i produktów, do produkcji których jaja są niezbędne - makaronów, bułeczkach mlecznych czy biszkoptach. 

Kaufland zaczął pozytywną zmianę od siebie i konsekwentnie wsłuchuje się w sygnały płynące od konsumentów. Klienci sklepów spożywczych coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na cenę i jakość żywności, ale także na dobrostan zwierząt, co sprawia, że rynek produktów pochodzenia zwierzęcego zmienia się na lepsze. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: portalspozywczy.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >