RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - ograniczenia

Jai79/Pixabay

Komunikat GIW. Kolejne restrykcje dotykają hodowców

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Ptasia grypa nie traci na sile. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) do 16 kwietnia bieżącego roku potwierdzono już 177 ognisk ptasiej grypy, która nie tylko przynosi kolejne informacje o zabijaniu i utylizacji drobiu, ale i o ograniczeniach. Jak powiadomił GIW, kolejne województwa zostały objęte zakazem eksportu.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zadecydowały, by objąć zakazem eksportu województwa: 

  • łódzkie, 

  • małopolskie, 

  • wielkopolskie. 

Ze względu na występowanie ptasiej grypy zakazem zostały objęte między innymi: żywy drób, jaja konsumpcyjne, czy świeże oraz mrożone mięso drobiowe. Zgodnie z komunikatem GIW, zakazem nie zostały objęte m.in.: produkty jajeczne, które zostały poddane obróbce cieplnej i pióra. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. województwo łódzkie, małopolskie i wielkopolskie zostały objęte zakazem eksportu z powodu występowania w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz dotyczy następujących towarów:

Białoruś rozszerzyła ograniczenia 

Z początkiem kwietnia Główny Inspektorat Weterynarii przekazywał także, że do województw kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego, które zostały objęte ograniczeniami przez Republikę Białoruską, dołączają województwa małopolskie, opolskie i podkarpackie. 

W związku z ptasią grypą w Polsce na teren Republiki Białoruskiej nie można wwozić m.in.: żywego drobiu, jaj, puchu, pierza, czy pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego. Ograniczeniami nie zostały natomiast objęta śruta do produkcji mieszanek paszowych poddana obróbce termicznej. 

Ptasia grypa w Polsce

W Polsce od początku roku do 16 stycznia zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii stwierdzono 177 ognisk ptasiej grypy.  Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa, utrzymywano 5 470 860 sztuk ptaków.

Najwięcej ognisk potwierdzono w województwach: 

  • wielkopolskim (65), 

  • mazowieckim (51), 

  • małopolskim (12).

W ostatnich tygodniach najgłośniej jest o sytuacji, która ma miejsce w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie), gdzie oficjalnie potwierdzono 33 ogniska ptasiej grypy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >