Ptasia grypa - ograniczenia
Jai79/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 21 Kwietnia 2021

Komunikat GIW. Kolejne restrykcje dotykają hodowców

Ptasia grypa nie traci na sile. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) do 16 kwietnia bieżącego roku potwierdzono już 177 ognisk ptasiej grypy, która nie tylko przynosi kolejne informacje o zabijaniu i utylizacji drobiu, ale i o ograniczeniach. Jak powiadomił GIW, kolejne województwa zostały objęte zakazem eksportu.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zadecydowały, by objąć zakazem eksportu województwa:

  • łódzkie,
  • małopolskie,
  • wielkopolskie.

Ze względu na występowanie ptasiej grypy zakazem zostały objęte między innymi: żywy drób, jaja konsumpcyjne, czy świeże oraz mrożone mięso drobiowe. Zgodnie z komunikatem GIW, zakazem nie zostały objęte m.in.: produkty jajeczne, które zostały poddane obróbce cieplnej i pióra.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. województwo łódzkie, małopolskie i wielkopolskie zostały objęte zakazem eksportu z powodu występowania w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz dotyczy następujących towarów:

Białoruś rozszerzyła ograniczenia

Z początkiem kwietnia Główny Inspektorat Weterynarii przekazywał także, że do województw kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego, które zostały objęte ograniczeniami przez Republikę Białoruską, dołączają województwa małopolskie, opolskie i podkarpackie.

W związku z ptasią grypą w Polsce na teren Republiki Białoruskiej nie można wwozić m.in.: żywego drobiu, jaj, puchu, pierza, czy pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego. Ograniczeniami nie zostały natomiast objęta śruta do produkcji mieszanek paszowych poddana obróbce termicznej.

Ptasia grypa w Polsce

W Polsce od początku roku do 16 stycznia zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii stwierdzono 177 ognisk ptasiej grypy. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa, utrzymywano 5 470 860 sztuk ptaków.

Najwięcej ognisk potwierdzono w województwach:

  • wielkopolskim (65),
  • mazowieckim (51),
  • małopolskim (12).

W ostatnich tygodniach najgłośniej jest o sytuacji, która ma miejsce w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie), gdzie oficjalnie potwierdzono 33 ogniska ptasiej grypy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Następny artykuł