RolnikInfo.pl
KRUS - zasiłek opiekuńczy

frycyk01 /Pixabay

Zasiłek opiekuńczy w KRUS tylko do końca lutego? Jest projekt rozporządzenia

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Pojawił się projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zasiłek opiekuńczy dla rodziców lub opiekunów ubezpieczonych w KRUS będzie przysługiwać nie dłużej, niż do 28 lutego bieżącego roku.

Jak zaznaczono w projekcie rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla rodzica opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma przysługiwać jedynie do  28 lutego bieżącego roku.

 Zasiłek opiekuńczy tylko do 28 lutego?

W piątek 12 lutego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. 

Jak informuje PAP, osobą odpowiedzialną za opracowanie rozporządzenia jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

- Projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 28 lutego 2021 r. - można przeczytać w projekcie rozporządzenia. 

Zgodnie z zapisami w projekcie, zaplanowano, że rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę Ministrów jeszcze w I kwartale 2021 roku. 

Przypomnijmy, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów przysługuje od 1 do 14 lutego bieżącego roku. Więcej informacji na ten temat pisaliśmy >tutaj<. 

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom i opiekunom ubezpieczonym w KRUS, którzy w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, sprawują opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia. 

- Zasiłek przysługuje także w przypadku konieczności opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - przypomina PAP.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Farmer

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Czytaj więcej >