RolnikInfo.pl
krus

pixabay.com

KRUS już wkrótce wypłaci tzw. trzynastkę dla emerytów i rencistów

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na stronie internetowej KRUS pojawiła się informacja o wypłacie dodatkowego świadczenia emerytom i rencistom zwanego potocznie "trzynastką". Uprawnieni świadczeniobiorcy będą mogli spodziewać się dodatkowych funduszy na swoich kontach w kwietniu

Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tzw. trzynastka zostanie przekazana wraz z emeryturą lub rentą w kwietniowych terminach płatności comiesięcznych świadczeń. 

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów z KRUS

Tzw. trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem w roku, które należy się z urzędu nie tylko osobom ubezpieczonym w systemie ZUS, ale także w KRUS. Podobnie jak w ubiegłym roku emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków o otrzymanie płatności - pojawi się ona na kontach bankowych wszystkich uprawnionych do tego osób. 

Tzw. trzynastka jest przyznawana tym osobom, które na dzień 31 marca 2021 roku mają prawo do emerytury rolniczej, renty rolniczej (z powodu niezdolności do pracy), renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Jednym z kluczowych pytań, które pojawia się w horyzoncie rozważań dotyczących tzw. trzynastki, jest wysokość kwoty, która ma trafić do rąk emerytów i rencistów. Jak podaje KRUS, dodatkowe świadczenie ma być w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 złotych brutto.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Kwota ta - jako najniższa emerytura - obowiązuje od 1 marca 2021 roku i będzie przyznana wszystkim beneficjentom bez względu na wysokość ich comiesięcznych świadczeń.

Dodatkowe informacje

Warto dodać, że od puli tzw. trzynastki odjęta zostanie zaliczka na podatek dochodowy i składna na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, zwane potocznie trzynastką pojawiło się w naszym kraju w 2019 roku jako element programu Emerytura Plus. Celem dotowania emerytów i rencistów ma być zniwelowanie nierówności społecznych i ekonomicznych.

Jak już wspomniano, w bieżącym roku tzw. trzynastka wynosić będzie 1250,88 złotych brutto. W 2020 roku emeryci i renciści otrzymali to samo świadczenie w wysokości 1200 złotych brutto, a w 2019 roku - 1100 złotych brutto.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: krus.gov.pl

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >