Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 07.05.2021 02:00

LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa

LIR - redukcja ptactwa
glacika56/Pixabay

Zdaniem zarządu LIR zarówno rolnicy, jak i myśliwi w ostatnich latach zaobserwowali dynamiczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa. Mowa między innymi o wzroście liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, czy kaczki krzyżówki. Wymienione gatunki ptaków nie tylko odpowiedzialne są za wyrządzanie szkód w uprawach, ale i są głównymi wektorami wirusa ptasiej grypy.

- Lubelska Izba Rolnicza wnosi, aby rozważono możliwość wydłużenia okresu polowań na to ptactwo przynajmniej i miesiąc - wnioskuje LIR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Co więcej, zarząd wnioskuje o przeznaczenie kwot na odstrzał sanitarny. Jak zauważa zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, obecny wzrost liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej i kaczki krzyżówki jest "nienaturalny", przez co już od dawna ptaki przestały żerować w naturalnym środowisku i przeniosły się na pola uprawne. Duża liczebność wymienionych gatunków ptaków nie przekłada się także zdaniem zarządu LIR na zdrowotność, dlatego redukcja liczebności stad może poprawić kondycję zdrowotną i uchronić ptaki przed ptasią grypą.

Konsultacje ws. problemu 

Jak wskazano, wyżej opisywany problem został skonsultowany z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, który poparł pomysł wydłużenia sezonu polowań o co najmniej miesiąc i zwiększenia rocznych planów łowieckich o około 300%. Co więcej, Wojewódzki Lekarz Weterynarii stoi na stanowisku, że powinien zostać wprowadzony monitoring bierny w kierunku ptasiej grypy u odstrzelonego ptactwa. Zarząd zwrócił uwagę, że szczegóły dotyczące problemu należy skonsultować zarówno z Państwowym Lekarzem Weterynarii, jak i Polskim Związkiem Łowieckim. 

Ptasia grypa w Polsce 

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku w Polsce do 28 kwietnia stwierdzono 272 ogniska ptasiej grypy. Najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwach:

  • mazowieckim - 91,

  • wielkopolskim - 82, 

  • pomorskim - 22,

  • warmińsko-mazurskim - 21. 

Więcej na temat ostatnio stwierdzonych ognisk ptasiej grypy można przeczytać >tutaj<. Dla porównania, w 2020 roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy na terenie całego kraju, z czego 32. w pierwszym półroczu i 19. w drugim półroczu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: LIR, GIW