Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Międzynarodowy Dzień Kaszanki – kulinarne święto miłośników wieprzowego specjału
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 01.05.2023 11:02

Międzynarodowy Dzień Kaszanki – kulinarne święto miłośników wieprzowego specjału

None
flickr.com, fot. Alpha

Każdego roku 1 maja miłośnicy kaszanki mogą celebrować Międzynarodowy Dzień Kaszanki. To okazja, by dowiedzieć się nieco na temat historii i właściwości zdrowotnych tego charakterystycznego dla polskiej kuchni specjału oraz poznać sposób jego przyrządzenia.

Historia kaszanki w Polsce

Kaszanka to jeden z najstarszych i najbardziej tradycyjnych specjałów mięsnych w polskiej kuchni. Jej historia sięga XVII wieku, kiedy to ludność wiejska, chcąc wykorzystać całe mięso z zabitego zwierzęcia, opracowała sposób na jego wykorzystanie z dodatkiem kaszy.

Początkowo kaszanka była wytwarzana tylko na potrzeby domowe, jednak z czasem zaczęła pojawiać się na stołach szlachty i bogatszych mieszczan. W okresie międzywojennym stała się popularnym produktem na rynku, a produkcja kaszanki zaczęła nabierać charakteru przemysłowego.

Podczas II wojny światowej produkcja kaszanki uległa ograniczeniu, ale po zakończeniu wojny powróciła z nową siłą. Kaszanka zaczęła być produkowana w coraz większych ilościach i stała się jednym z najbardziej popularnych wyrobów mięsnych w Polsce.

Właściwości zdrowotne kaszanki

Kaszanka to produkt wysokobiałkowy, który zawiera w sobie mnóstwo składników odżywczych. Przede wszystkim jest źródłem białka, witamin z grupy B, a także żelaza (z racji dużej zawartości krwi zwierzęcej) i cynku.

Ze względu na swoje składniki kaszanka pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Ponadto kaszanka pomaga wzmocnić układ odpornościowy, a dzięki wspomnianemu wysokiemu poziomowi żelaza przeciwdziała niedokrwistości.

Sposób przyrządzania kaszanki

Geniusz kaszanki tkwi w prostocie jej przyrządzenia. Nie znaczy to jednak, że kaszanka jest łatwa w przygotowaniu: jej smak zależy od wielu czynników, w tym od dodanych przypraw i jakości mięsa. Do jej produkcji najczęściej używa się wieprzowego mięsa oraz kaszy gryczanej. Mięso i kaszę gotuje się, a następnie dodaje cebulę i przyprawy. Gotową masę wlewamy do jelita wieprzowego, które następnie wędzimy i suszymy.

Kaszanka jest doskonałym daniem na śniadanie, ale sprawdza się także jako dodatek do obiadu lub kolacji. Podawana na ciepło z dodatkiem smażonych cebulek i kiszonych ogórków stanowi ulubiony zestaw polskich kucharzy w renomowanych restauracjach.

W niektórych regionach Polski do kaszanki dodaje się także inne składniki, takie jak skwarki, suszone śliwki, jabłka czy suszone grzyby. W zależności od regionu smak kaszanki może się nieco różnić, ale zawsze pozostaje charakterystyczny, a jej przyjemna konsystencja i aromatyczny smak przyciągają amatorów tradycyjnych wyrobów mięsnych.