Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów
unsplash.com / Paweł Czerwiński
Autor Aneta Wasilewska - 30 Marca 2021

"Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

Jeszcze pod koniec lutego bieżącego roku Stefan Krajewski zwrócił się z interpelacją poselską do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szybko rosnących cen nawozów sztucznych. Do posła zgłaszali się rolnicy, którzy obserwując sytuację związaną z szybko podnoszącymi się cenami, zaczęli odczuwać niepokój. Jak Krajewski przekazywał w piśmie, rolnicy stoją na stanowisku, że "ceny od dłuższego czasu są windowane w górę w sposób sztuczny przez zamknięte grono dystrybutorów". 

W związku ze zgłaszanym problemem poseł zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, by resort zwrócił uwagę na ceny, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Co więcej, Krajewski zaproponował, by sprawa została przekazana przez MRiRW do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by dowiedzieć się, czy nie doszło do zmowy cenowej. Co na to wszystko ministerstwo rolnictwa?

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma bezpośredniego wpływu na ceny detaliczne nawozów mineralnych i innych środków do produkcji rolnej, gdyż zakłady produkcyjne określają je we własnym zakresie, kierując się zarówno rachunkiem kosztów, swoimi możliwościami produkcyjnymi, jak i aktualną sytuacją na rynku - wskazał w odpowiedzi Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczychKRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczychCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Resort analizuje sytuację na rynku

Z odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dowiedzieć się można, że resort na bieżąco analizuje zarówno samą dostępność, jak i ceny, a nawet wpływ cen na opłacalność produkcji rolniczej. Co więcej, Bartosik przypomniał, że wszelkie dane dotyczące tych kwestii można sprawdzać na stronach internetowych Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, gdzie już na początku kwietnia opublikowane zostaną dane, które zostały zebrane w punktach obrotu nawozami w marcu 2021 roku. Co ciekawe, od początku 2021 roku do resortu wpłynęły dwa pisma, dotyczące zwyżek cen.

Sprawa trafi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Sprawa cen nawozów nie zostanie skierowana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wskazują dane z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego, sytuacja związana z podwyżkami cen jest "zjawiskiem przejściowym".

- Jednocześnie zgodnie ze stanowiskiem Grupy Azoty z lutego br. obserwowany deficyt niektórych nawozów, w szczególności mocznika, pomimo braku zakłóceń w produkcji nawozów w spółkach Grupy jest przejściowy. Wynika on ze zbliżającego się terminu stosowania nawozów i związanego z tym wzrostu popytu - dodaje Bartosik w odpowiedzi.

>Tutaj< można przeczytać, jakie przyczyny wzrostu cen podała Grupa Azoty w związku z prośbą Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov.pl

Następny artykuł