Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > "Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

"Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów
unsplash.com / Paweł Czerwiński

W związku ze zgłaszanym problemem poseł zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, by resort zwrócił uwagę na ceny, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Co więcej, Krajewski zaproponował, by sprawa została przekazana przez MRiRW do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by dowiedzieć się, czy nie doszło do zmowy cenowej. Co na to wszystko ministerstwo rolnictwa?

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma bezpośredniego wpływu na ceny detaliczne nawozów mineralnych i innych środków do produkcji rolnej, gdyż zakłady produkcyjne określają je we własnym zakresie, kierując się zarówno rachunkiem kosztów, swoimi możliwościami produkcyjnymi, jak i aktualną sytuacją na rynku - wskazał w odpowiedzi Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Resort analizuje sytuację na rynku 

Z odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dowiedzieć się można, że resort na bieżąco analizuje zarówno samą dostępność, jak i ceny, a nawet wpływ cen na opłacalność produkcji rolniczej. Co więcej, Bartosik przypomniał, że wszelkie dane dotyczące tych kwestii można sprawdzać na stronach internetowych Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, gdzie już na początku kwietnia opublikowane zostaną dane, które zostały zebrane w punktach obrotu nawozami w marcu 2021 roku. Co ciekawe, od początku 2021 roku do resortu wpłynęły dwa pisma, dotyczące zwyżek cen. 

Sprawa trafi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Sprawa cen nawozów nie zostanie skierowana do  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wskazują dane z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego, sytuacja związana z podwyżkami cen jest "zjawiskiem przejściowym".

- Jednocześnie zgodnie ze stanowiskiem Grupy Azoty z lutego br. obserwowany deficyt niektórych nawozów, w szczególności mocznika, pomimo braku zakłóceń w produkcji nawozów w spółkach Grupy jest przejściowy. Wynika on ze zbliżającego się terminu stosowania nawozów i związanego z tym wzrostu popytu - dodaje Bartosik w odpowiedzi.

>Tutaj< można przeczytać, jakie przyczyny wzrostu cen podała Grupa Azoty w związku z prośbą Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov.pl

Tagi: Nawóz MRiRW