RolnikInfo.pl > Wiadomości > MRiRW rusza z pomocą dla hodowców trzody chlewnej. Budżet wynosi 200 mln złotych
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

MRiRW rusza z pomocą dla hodowców trzody chlewnej. Budżet wynosi 200 mln złotych

mrirw
unsplash.com / fot. P. Czerwiński; L. Anderson

W piątek 6 sierpnia 2021 roku na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat dotyczący uruchomienia pomocy dla hodowców trzody chlewnej. Wedle zapowiedzi szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia rolników zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych.

Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie będzie ponadto opierał się na pięciu filarach, które mają wspomóc rolników w walce z afrykańskim pomorem świń.

MRiRW zapowiada wsparcie dla hodowców trzody chlewnej

Na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi można przeczytać informację na temat uruchamianej pomocy dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych.

Program ma na celu zarówno odbudowę gospodarstw, które ucierpiały w wyniku masowych zarażeń świń ASF, jak i podjęcie działań prewencyjnych przed kolejnymi ogniskami choroby.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wymieniło pięć filarów planowanych działań:

>

Szczegóły sprawy

By uzyskać pomoc finansowaną przez państwo, rolnicy będą musieli złożyć odpowiednie wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na bioasekurację gospodarstw zostanie przeznaczonych 15 milionów złotych, a rolnicy mogą składać wnioski o 50% dofinansowania od 6 do 27 sierpnia 2021 roku.

150 milionów złotych zostało przydzielone na drugi filar, tj. eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF. Daty naboru wniosków zostaną ogłoszone w sierpniu bieżącego roku.

Na osłonę zaciągniętych zobowiązań finansowych MRiRW przeznaczyło kolejne 15 milionów złotych. Wnioski o pomoc można składać do ARiMR przez cały czas.

Nabór wniosków o odbudowę pogłowia świń aktualnie prowadzi KOWR. Nabór z ramienia ARiMR będzie otwarty w sierpniu 2021 roku.

Ostatni filar pomocy oferowany przez MRiRW, czyli wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw będzie musiał być zrealizowany do końca czerwca 2026 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gov.pl / MRiRW