Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Mrówki w ogrodzie. Zwalcz je domowymi sposobami
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.06.2024 20:02

Mrówki w ogrodzie. Zwalcz je domowymi sposobami

czarna mrówka
fot. Pixabay/VMonte13

Wbrew panującym opiniom o pożytecznym działaniu mrówek dla ekosystemu, te potrafią jednak narobić sporo szkód w naszym ogrodzie. Owszem, te małe owady zjadają szkodniki i spulchniają glebę podczas tworzenia podziemnych tuneli, pozbywają się też resztek organicznych. Niestety, kiedy kolonia mrówek osiągnie potężne ilości, wówczas ich panoszenie się w ogrodzie może przyczynić się do uszkadzania roślin. Można temu zaradzić domowymi sposobami.

Mrówki jako pożyteczne owady

Ekosystem uwielbia mrówki, głównie dzięki ich dobroczynnemu działaniu wobec środowiska. Miniaturowe owady w dużej mierze przyczyniają się do oczyszczania podłoża z resztek organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Co bardzo ważne, pozbywają się szkodników i potrafią użyźnić i napowietrzyć glebę. 

Kiedy mrówki potrafią uprzykrzyć nam życie? Wtedy, gdy kolonia osiąga ogromną liczebność i w poszukiwaniu pożywienia, potrafi przekroczyć próg naszego domu. Ich nadmierna liczebność potrafi narobić też mnóstwo szkód w naszym ogrodzie
 

Znaleźli miłość w programie. Jak się zmieniło życie par z "Rolnik szuka żony"?

Nadmierna liczebność mrówek wyrządza szkody

Kolonie mrówek mogą osiągać do dziesiątek tysięcy osobników, a każda z osobna może sprawić, że nasz ogród nagle zacznie marnieć w oczach. Zauważyć to można po nagłym przesuszaniu się gleby i słabnącym wzroście trawy w miejscach przebywania mrówek. Jeśli świeżo posadzone sadzonki nie przyjęły się, a mszyce obsiadają rośliny w ogrodzie to znak, że gdzieś w pobliżu znajduje się mrowisko. 

Kopiec utworzony przez mrówki może wyglądać niepozornie, jednak pod ziemią znajduje się niesamowicie rozbudowana sieć korytarzy, a to w dużym stopniu wpływa na stan gleby i korzenie roślin czy krzewów. Największa aktywność tych owadów przypada na okres wiosenny oraz letni. Warto zatem rozważyć możliwość pozbycia się kłopotliwych mrówek, zanim całkiem zdewastują nasz ogród. 

Tak pozbędziesz się mrówek prostymi sposobami

Kolonie mrówek można zwalczyć na dwa sposoby - metodą chemiczną (w formie proszku, sprayu, żelu lub płynu) lub metodami, z których korzystały nasze babcie czyli tym, co posiadamy w domu. 

Naturalne sposoby pozbycia się mrówek:

1. Cynamon - wystarczy obsypać miejsce występowania mrówek. Ta metoda jednak nie zwalczy mrówek a jedynie je odstraszy. Mrówki nie lubią zapachu cynamonu, kawy, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia.
2. Boraks - występuje w formie proszku i służył niegdyś jako środek czyszczący. Wymieszaj boraks z cukrem i wodą w proporcji 1:7:18. Mieszankę wylej w bliskiej okolicy mrowiska. 
3. Mąka kukurydziana - prosta metoda na zwalczenie małych owadów. Posyp mąką kukurydzianą dookoła mrowiska, wtedy one po zjedzeniu zaczną pęcznieć i umierać. 
4. Miód - przysmak mrówek, za którym pójdą wszędzie. Wystarczy postawić miód w pojemniku, a jego lepka konsystencja zwabi mrówki do środka. Owady zaczną się przyklejać i tak zakończą swój żywot.
5. Ocet spirytusowy - mrówki nie cierpią zapachu octu. Wylej go w pobliżu występowania kolonii, a będą omijać to miejsce szerokim łukiem.
5. Wrzątek - zalej mrowisko wrzącą wodą, to sprawi, że kolonia wyginie. Czasem jednak ta metoda zawodzi, gdyż istnieje ryzyko, że robotnice odbudują swe gniazdo.
6. Posadź te zioła - majeranek, mięta, wrotycz, lawenda, rozmaryn, bazylia, tymianek. Posadzenie tych ziół sprawi, że mrówki nie będą chciały zbliżyć się do ogrodu. 

Większość z powyższych metod można z powodzeniem wykorzystać również w domu, kiedy tylko pojawią się pierwsze mrówki.