Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nie żyje zasłużona rolniczka. Walczyła o polską wieś
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.06.2024 15:43

Nie żyje zasłużona rolniczka. Walczyła o polską wieś

płomień świecy
fot. Pixabay/ webandi

Smutna wiadomość obiegła kraj. 7 czerwca 2024 roku odeszła w wieku 74 lat Danuta Pilarska. Kobieta, która w czasach PRL-u dała się poznać jako silna i aktywna społecznie kobieta, walcząca o dobro i niezależność polskich rolników. Była przeciwna uprawom roślin GMO w Polsce, należała do NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Pełniła rolę sołtysa w Retkowie, a za swoją działalność na rzecz rolnictwa, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył jej Prezydent RP.
 

Odeszła Danuta Pilarska, kobieta walcząca o polskich rolników

7 czerwca w wieku 74 lat zmarła Danuta Pilarska. Kobieta i rolniczka ceniąca nad życie swoje gospodarstwo ekologiczne i żywność bez GMO. Danuta Pilarska przez całe swe życie działała na rzecz społeczeństwa i rolników. 

Była sekretarzem kujawsko-pomorskiej rady wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz działała jako prezes zarządu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu.

W 1981 roku Pilarska aktywnie uczestniczyła w Strajku Chłopskim w Bydgoszczy. Rolniczka przez okres 12 dni (w 2009 roku) prowadziła strajk głodowy przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wszystko w sprzeciwie uprawom roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce. Do 2016 roku była prezesem ochotniczej straży pożarnej w Szubinie. Na oficjalnej stronie Gminy Szubin pożegnano Danutę Pilarską.
 

Trwają wypłaty płatności końcowych za 2023 rok. Wielu rolników wciąż czeka na przelew od ARiMR

Danuta Pilarska nie żyje. Wiele w życiu osiągnęła

Danuta Pilarska miała powody do dumy, dzięki swojej wytrwałości miała zaszczyt być wiceprzewodniczącą Rady Rolnictwa Ekologicznego przy ministrze rolnictwa. Działała również w Radzie Kobiet w Rolnictwie przy ówczesnym ministrze rolnictwa Henryku Kowalczyku.

Za swoją działalność na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego i na rzecz ochrony przeciwpożarowej, Danuta Pilarska została odznaczona przez Prezydenta RP najwyższym odznaczeniem związkowym, czyli "Złotą odznaką Zasłużony dla NSZZ RI "Solidarność". Ponadto rolniczka otrzymała złoty medal "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano–Pomeraniensis", nadany przez marszałka woj. kujawsko-pomorskiego. 

Przez wiele lat zaszczytnie pełniła funkcje sołtysa w Retkowie, gdzie wraz z mężem mieszkała i prowadziła gospodarstwo nastawione w pełni na ekologię. Była członkiem europejskiego i światowego IFOAM-u.

Początki przygody Danuty Pilarskiej z ekologicznym rolnictwem

Danuta Pilarska, jak sama przyznała w wywiadzie dla "Kobiety dla klimatu" z rolnictwem związana była od czterech pokoleń. Gospodarstwo przejęła wraz z małżonkiem po zmarłym teściu w 1878 roku. 

A z ekologią zaczęło się od tego, że w 1985 roku w Niemczech przypadkiem trafiłam do rolnika ekologicznego. On najpierw powiedział, że kobiet nie przyjmuje, ale ja mu wytłumaczyłam, że jestem wykształconym i praktykującym rolnikiem, umiem jeździć na ciągniku, umiem robić wszystko to, co mężczyzna. I go przekonałam. - mówiła Pilarska serwisowi "Kobiety dla klimatu".

Danuta Pilarska w tym wywiadzie zwróciła uwagę na bardzo ważną kwestię, mianowicie na zalety życia na wsi i posiadania gospodarstwa.

Jestem szczęśliwa, bo nie muszę patrzeć, jak ktoś mi szykuje jedzenie, tylko wszystko mam w zasięgu ręki. Tak sobie stworzyłam świat, że nie jestem zależna od nikogo, nie potrzebuję się denerwować, aptekę mam na polu.- wspominała Danuta Pilarska.

Pogrzeb zaplanowany jest na 14 czerwca. Msza św. zostanie odprawiona w kościele w Brzyskorzystwii o godzinie 11.00.