Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > "Nowy Ład, stare problemy". Kołodziejczak o festiwalu nieporuszonych przez PiS spraw
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 15.05.2021 02:00

"Nowy Ład, stare problemy". Kołodziejczak o festiwalu nieporuszonych przez PiS spraw

Michał Kołodziejczak - Polski Ład
Jan Bielecki/East News

Jak już informowaliśmy >tutaj< dziś odbyła się prezentacja Polskiego Ładu. Jednym z prezentujących założenia na najbliższe lata przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość, był Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówiąc o pomocy dla rolników i mieszkańców wsi, zapowiedział między innymi wprowadzenie Kodeksu rolnego, uproszczenie procedur, biurokracji związanej z prowadzeniem produkcji rolnej, czy podwyższenie o 10 % kwoty zwrotu za akcyzę od hektara. Cały dokument z treścią Polskiego Ładu można znaleźć >tutaj<. Do słów Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Czekaliśmy bardzo długo na to, co Jarosław Kaczyński powie na temat Nowego Ładu i mieszkańców wsi. I dzisiaj powiedział, a tak naprawdę pokazał, że źle definiuje potrzeby mieszkańców wsi, źle definiuje potrzeby rolników, a także nie przewiduje ich obaw, naszych obaw, które są - zaznaczył Michał Kołodziejczak. 

Lider AGROunii zwrócił uwagę na jeden z pomysłów PiS, czyli wprowadzenia uproszczeń biurokracji dla rolników. Jak zauważył Kołodziejczak to rosnąca biurokracja, wprowadzona właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość, miała doprowadzić do tego, że dziś polskie gospodarstwa rolne upadają.

Niewłaściwa definicja polskiej wsi

Zdaniem Kołodziejczaka, podczas prezentacji Polskiego Ładu Jarosław Kaczyński niewłaściwie zdefiniował polską wieś - jako miejsce, gdzie można przyjechać i wypoczywać, a nie jako miejsce, gdzie przede wszystkim odbywa się produkcja rolna. 

- Jeżeli ktoś mówi, że jemu na sercu leży polska wieś i jest dumny, że może ją reprezentować, a później wygaduje takie bzdury, to ja mówię jasno i głośno - polska wieś nie jest dumna z tego, że Jarosław Kaczyński mówi, że ją reprezentuje - dodał Kołodziejczak.

8-minutowy festiwal nieporuszonych spraw 

Jak zauważył Michał Kołodziejczak, podczas prezentacji Polskiego Ładu nie wspomniano o sprawach, które rzeczywiście dotyczyć będą produkcji żywności, polskiego rolnictwa. Kwestie, którymi powinno było się zająć Prawo i Sprawiedliwość, a całkowicie zostały dziś pominięte, to zdaniem Kołodziejczaka:

  • alternatywne łańcuchy dostaw, 

  • dominacja korporacji w całym łańcuchu dostaw, 

  • plany dla polskiej produkcji rolnej, 

  • rosnące ceny nawozów, 

  • brak dostępu mieszkańców wsi do komunikacji miejskiej, 

  • retencji wody, 

  • naturalna żywność,

  • pomoc dla producentów warzyw, hodowców trzody chlewnej, 

  • wyrównanie dopłat z UE do produkcji, 

  • służba zdrowia na terenach wiejskich.

- Przekonaliśmy się dzisiaj, że nie ma żadnej godnej reprezentacji w PiS, która by pokazywała, że nasza wieś, nasza produkcja żywności, jest istotna i istotna będzie. Mamy zająć się głupotami, mamy zająć się rozrywką, oczekiwaniem na pieniądze, które rzekomo mają spadać z nieba - zaznaczył Kołodziejczak. 

Według lidera AGROunii nic, co dzisiaj zostało przekazane podczas prezentacji Polskiego Ładu, nie pokazuje, że rolnicy będą mogli utrzymać się ze swojej pracy, że mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie. Wynikać ma to z tego, że ani Jarosław Kaczyński, ani przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nieprawidłowo zdefiniowali potrzeby rolników i mieszkańców wsi, a także zupełnie nie rozumieją ich obaw. Zdaniem Kołodziejczaka, produkcja rolna, która obciążona jest ogromnym ryzykiem, a wsparcia ze strony PiS nie widać. Skoro PiS nie ma pomysłu na to, by pomóc rolnikom i mieszkańcom polskiej wsi, co można było usłyszeć podczas 8-minutowej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, to jak stwierdził Kołodziejczak, PiS nie jest dla AGROuni żadną konkurencją.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: AGROunia/Facebook