RolnikInfo.pl Zwierzęta Od stycznia nowe dopłaty dla rolników. Lepiej nie przegap tego terminu
Fot. Photo by Kaylin Bocker on Unsplash

Od stycznia nowe dopłaty dla rolników. Lepiej nie przegap tego terminu

19 grudnia 2024
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Rolnicy hodujący trzodę chlewną, bydło, owce, kozy, konie lub drób będą mogli uzyskać wsparcie finansowe na ubezpieczenie zwierząt od chorób zakaźnych. Wnioski o dopłaty będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Jakie należy spełnić warunki?

Rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie do zwierząt gospodarskich

Wsparcie obejmuje ubezpieczenie zwierząt od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych, takich jak m.in.: ASF (afrykański pomór świń), wysoce zjadliwa grypa ptaków, salmonelloza czy choroba niebieskiego języka. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zapis w umowie ubezpieczenia lub polisie, który wskazuje na wypłatę odszkodowania, jeżeli straty spowodowane chorobą przekroczą 20% produkcji zwierząt.

Istotne jest również, by okres ubezpieczenia nie rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 roku, a rolnik ubiegający się o pomoc nie korzystał wcześniej z innych dopłat do tego samego ubezpieczenia.

Wielkopolska: pod 700-kilowym bykiem zarwał się strop. Wpadł do gnojowicy

Kto może ubiegać się o dopłaty?

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy są właścicielami lub użytkownikami nieruchomości, na których prowadzą działalność rolniczą w zakresie hodowli zwierząt. Minimalna liczba zwierząt objętych ubezpieczeniem to:

  • 1000 sztuk drobiu rzeźnych lub nieśnych (kurcząt, gęsi, kaczek, perlic lub indyków)
  • 4 sztuki bydła, owiec, kóz lub koni
  • 14 sztuk świń

Dopłata wynosi 65% kwoty ubezpieczenia.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do wniosku należy dołączyć m.in. kopię umowy lub polisy ubezpieczeniowej, dowód opłaty składek oraz inne dokumenty potwierdzające prawo do prowadzenia działalności rolniczej. Szczegółowe wymagania i procedury określono w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r.

Nabór wniosków rozpocznie się 27 stycznia 2025 roku, a wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie. Wsparcie finansowe ma na celu poprawę ochrony hodowli przed skutkami chorób zakaźnych i stabilizację sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych.

Choroba niebieskiego języka dotarła do Polski! Wystarczy ukąszenie owada, obawy długo niewidoczne
Wielkopolska: hodowla 1,3 mln niosek do utylizacji. Ptasia grypa zbiera ogromne żniwo
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś