Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 13.06.2022 02:02

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

krus
Rolnikinfo

Co jednak istotne dla mieszkańców wsi, omawiany projekt ma przewidywać wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a. Obecnie umożliwia on prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

Opłaty i niekorzystne zmiany dla rolników?

Jak podaje Rzeczpospolita, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych.

Jak twierdzi gazeta, nie ma wątpliwości co do tego, że zmiany wejdą w życie - co prawda nie w tym roku, ale już od 1 stycznia 2022 roku. Projekt ma być w niedługim czasie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy projekt nowelizacji się tam znajdzie, rozpoczną się również negocjacje z partnerami społecznymi. 

Kolejny aspektem zmian będzie fakt, iż rolnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS. Czy może to oznaczać masowe likwidowanie mini przedsiębiorstw prowadzonych przez rolników? 

Dobre i złe wiadomości

Jak się okazuje, w tej niezbyt optymistycznej informacji kryje się również coś, co może częściowo ułagodzić nastroje wśród przedsiębiorców. Po nowelizacji projektu w prawie znajdzie zapis, który umożliwi ubezpieczanie się z jednego rodzaju działalności.

W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do płacenia składek od każdej działalności po kolei, gdyż państwo umożliwi uczynienie tego w formie zbiorczej.

Zła wiadomość dotyczy bez wątpienia rolników i ich małych biznesów - Rzeczpospolita podaje, iż projekt nowelizacji ma usunąć z ustawy zapis w postaci artykułu 5a. Dzięki niemu rolnicy mogli prowadzić niewielką działalność gospodarczą i nadal ubezpieczać się w KRUS. Od stycznia przyszłego roku ma być to jednak niemożliwe.

Co to oznacza w praktyce? Tzw. małą działalność gospodarczą prowadzi około 70 tysięcy rolników - są wśród nich właściciele sklepów spożywczych czy gospodarstw agroturystycznych. O ile tylko będą nadal chcieli kontynuować swoją działalność po wejściu nowych przepisów w życie, utracą prawo do ubezpieczania się w KRUS.

W rezultacie rolnicy mający niewielkie działalności gospodarcze będą musieli przenieść się do ZUS. Nie będzie to jednak tylko zmiana dotycząca nazwy ubezpieczyciela - rolnicy odczują na własnej skórze również finansowe efekty nowelizacji.

Za ubezpieczenie rolnicze właściciele niewielkich biznesów płacą obecnie 708 złotych za kwartał. Przy przeniesieniu do ZUS różnica będzie dotkliwa - kwartalnie ubezpieczenie osiągnie pułap 4 372,47 złotych, czyli 1457,49 złotych na miesiąc.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: rp.pl, portal-spozywczy.pl