RolnikInfo.pl
piątka dla zwierząt

unsplash.com / fot. Jo-Anne McArthur

Piątka dla zwierząt powraca? Rolnicy zapowiadają protesty w stolicy

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wedle słów posłanki KO Katarzyny Piekarskiej, trwają przygotowania nad projektem ustawy o ochronie zwierząt, która może być procedowana na sali sejmowej nawet w tym tygodniu. Informacje budzą niepokój wśród części rolników; obawiają się oni, że będzie to nowa odsłona tzw. piątki dla zwierząt, w której prawnie zakaże się zabijania norek na futra.

Atmosfera wyraźnie gęstnieje, a szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski wystosował oświadczenie, w którym zapewnia, że jeśli Sejm będzie pracował nad nową ustawą o ochronie zwierząt, w stolicy będą miały miejsce protesty rolników. 

Dyskusja na temat ochrony zwierząt powraca

Środowiska rolnicze niezbyt przychylnie reagują na wszelkiego rodzaju projekty ustaw przewidujące nowe podejście do ochrony zwierząt. We wrześniu ubiegłego roku na terenie Polski przetoczyła się fala protestów związana z zapisami tzw. piątki dla zwierząt, tj. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Pomysłodawcą projektu była partia rządząca, którą wspierały również środowiska lewicowe. Proponowane zapisy przewidywały m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (za wyjątkiem królików), całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach i na potrzeby widowisk, ograniczenie uboju rytualnego, czy zakaz trzymania zwierząt na uwięzi przez całe dnie.

Rolnicy podczas ubiegłorocznych strajków wskazywali, że pomysł Prawa i Sprawiedliwości negatywnie wpłynie na polskie rolnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Z drugiej strony, podczas ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez CBOS w 2018 roku, aż 59% respondentów wskazało, że chce zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Za utrzymaniem obecnych praktyk opowiedziało się 31% badanych.

Projekt w pewnym momencie trafił do sejmowej zamrażarki, jednakże najnowsze informacje wskazują, że politycy na nowo zamierzają dyskutować na temat praw zwierząt. Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała, iż prace nad takim projektem trwają, a przygotowany dokument w najbliższej przyszłości może trafić pod obrady Sejmu.

Oburzenie rolników narasta

Środowiska rolnicze nie pozostały bierne na deklaracje płynące z Warszawy. Reprezentujący rolników szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski zapowiedział strajki w stolicy w momencie, gdy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafi pod obrady Sejmu.

Sławomir Izdebski wyraził zaniepokojenie działaniami posłanki Katarzyny Piekarskiej. Warto jednak zaznaczyć, że posłanka KO zadeklarowała chęć dialogu z rolnikami i zapowiedziała, że hodowcy norek powinni otrzymać godziwe odszkodowanie w sytuacji, gdy chów i hodowla zwierząt na futra zostanie zakazana.

- Osobiście uważam, że dbałość o poprawę dobrostanu zwierząt nie jest w sprzeczności z rozwojem polskiego rolnictwa - powiedziała Katarzyna Piekarska w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Na obecną chwilę nie wiadomo jednak, czy zapis o delegalizacji hodowli zwierząt na futra rzeczywiście znajdzie się w projekcie ustawy o ochronie zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: demagog.pl, farmer.pl, radiozet.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >