pogoda
unsplash.com / fot. Sigmund
Autor Magdalena Więckowska - 22 Lutego 2021

Już wiadomo, czy idzie wiosna. IMGW prognozuje postępujące ocieplenie

Luty powoli dobiega końca, a na horyzoncie majaczy marzec. Czy oznacza to nadejście wiosny? Zgodnie z zapowiedzią IMGW obecny tydzień upłynie pod znakiem wzrastającej temperatury. Pogoda coraz mniej będzie przypominać aurę, która towarzyszyła nam przez pierwszą połowę lutego.

Jak podaje w prognozie pogody IMGW, w nadchodzącym tygodniu możemy oczekiwać temperatury sięgającej nawet 18 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej części Polski.

Pogoda zwiastuje wiosnę?

Choć bazując na najbliższych prognozach pogody, można pokusić się o stwierdzenie, że idzie wiosna, to z tak optymistycznymi wnioskami lepiej się nieco wstrzymać. Na obecną chwilę wiadomo, że w nadchodzącym tygodniu będziemy mogli cieszyć się wyjątkowo ładną pogodą.

W poniedziałek 22 lutego w Polsce mogą lokalnie pojawiać się mgły i zachmurzenie. Najcieplej na Dolnym Śląsku - do 12 stopni Celsjusza, najzimniej - tradycyjnie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą 4 kreski powyżej zera.

We wtorek 23 lutego nadal utrzyma się przyjemna, słoneczna pogoda. Nadchodzący niż może jednak wywołać przelotne opady deszczu w północno-wschodniej części Polski.

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoRosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoCzytaj dalej

Mgły nie będą ustępowały - zjawisko to będzie szczególnie dokuczliwe od rana do południa. W najcieplejszych regionach Polski temperatura wskaże nawet 16 stopni Celsjusza.

Kolejne dni - środa i czwartek - wedle zapowiedzi IMGW będą równie słoneczne, co pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia. Co ciekawe, w nocy temperatura nie spadnie już poniżej zera. Na północnym-wschodzie spodziewana temperatura wyniesie około 8 stopni Celsjusza, na przeciwległym krańcu Polski - aż 18 stopni.

Przebudzenie na wsi

Rosnące temperatury, wydłużający się dzień, a - co za tym idzie - większa dawka światła słonecznego sprawi, że natura może powoli chcieć budzić się do życia. Momenty takie są również wyczekiwane zwłaszcza przez rolników skupiających się na produkcji roślinnej.

Choć od poniedziałku do piątku w Polsce odczuwalny będzie pierwszy, nieśmiały powiew wiosny, to w weekend IMGW przewiduje ochłodzenie. Na niebie zobaczymy więcej chmur, spadnie deszcz, a temperatura nieco spadnie.

Dobrą wiadomością jest fakt, że najniższe temperatury w ciągu dnia w Polsce nadal będą utrzymywały się powyżej zera. Maksymalne wartości będą oscylowały w granicach 5-10 stopni Celsjusza. Dodatkowo na północy kraju pojawi się silniejszy wiatr, który może sprawić, że odczuwalna temperatura powietrza będzie niższa.

Ze względu na topniejącą pokrywę śniegu i lodu na rzekach możliwe jest znaczne przekroczenie poziomów alarmowych m.in. na Wiśle i w jej dorzeczu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: IMGW, agronews.com.pl

Następny artykuł