RolnikInfo.pl Zwierzęta Polskie służby weterynaryjne w pełnej gotowości. Groźna choroba może wkrótce dotrzeć do kraju
Krowy
Krowy (Fot. Photo by Annie Spratt on Unsplash)

Polskie służby weterynaryjne w pełnej gotowości. Groźna choroba może wkrótce dotrzeć do kraju

30 marca 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Pryszczyca, jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych zwierząt, zagraża Polsce. Najnowsze ogniska w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji sprawiają, że zagrożenie dotarciem tej choroby do naszego kraju jest coraz bardziej realne. Z tego powodu na granicach z Czechami i Słowacją trwają intensywne kontrole, a w Polsce opracowano szczegółowe scenariusze, jak poradzić sobie w przypadku wykrycia pryszczycy.

Pryszczyca atakuje Europę

Choroba, która w Polsce ostatni raz pojawiła się w 1971 roku, powróciła do Europy. Ogniska pryszczycy stwierdzono niedawno w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji, co wzbudziło ogromny niepokój wśród służb weterynaryjnych.

W Polsce trwają intensywne kontrole zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie tych sprowadzanych z wyżej wymienionych krajów. Na granicy z Czechami i Słowacją prowadzone są całodobowe kontrole, mające na celu zapobieganie nielegalnemu przewozowi zwierząt i produktów, które mogłyby stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Szczególnie intensywnie kontrolowane są przejścia w Głuchołazach, Trzebinii oraz Barwinku na Podkarpaciu, gdzie sprawdzane są zarówno środki transportu, jak i towary pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, mleko i przetwory niepoddane obróbce termicznej.

W tym regionie Polski kontrole już ruszyły. Te pojazdy są pod szczególnym nadzorem
Tak pozbędziesz się irytujących owadów z domu i ogrodu. Wystarczy jedna rzecz, każdy ma ją w kuchni

Polska przygotowuje scenariusze na kryzys

  1. Polskie służby weterynaryjne i administracja są w stanie "podwyższonej gotowości" od 10 stycznia. Na Podkarpaciu opracowano szczegółowe scenariusze na wypadek wykrycia choroby, a w całym kraju prowadzone są szkolenia dla hodowców i myśliwych.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zapewnia, że choroba na razie nie występuje w Polsce, ale sytuacja jest traktowana bardzo poważnie.

Jesteśmy po kolejnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wydałam zalecenia i rekomendacje mające na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia choroby do Polski. Aktualnie nie mamy przypadków zakażenia zwierząt na naszym terenie, ale ze względu na jej charakter sprawę traktujemy bardzo poważnie - mówiła Kubas-Hul.

Krowy
Fot. Photo by Jakob Cotton on Unsplash

Powstała nowoczesna infrastruktura do walki z chorobami zakaźnymi

Aby przygotować się na ewentualność wybuchu epidemii, na Podkarpaciu powstał największy w Polsce magazyn do walki z chorobami zakaźnymi zwierząt. Znajdują się tam środki dezynfekcyjne, sprzęt ochronny oraz inne materiały potrzebne do szybkiej reakcji. Działania obejmują także monitorowanie transportów ze Słowacji i Węgier w systemie elektronicznym oraz stałą współpracę z rolnikami i służbami weterynaryjnymi.

Choć zagrożenie pryszczycą wciąż pozostaje realnym problemem, Polska jest w pełnej gotowości, aby stawić czoła ewentualnej epidemii. Cała branża mięsna liczy na to, że podjęte działania okażą się skuteczne i uda się uniknąć kryzysu.

Uważaj na to podczas spaceru z psem. Niebezpieczne krążki i kwadraty na łąkach i lasach
Pierwszy taki przypadek na świecie. Choroba ptaków rozprzestrzenia się po Europie
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl