Ptasia grypa - sytuacja w Europie
Alexas_Fotos/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 21 Lutego 2021

Nieciekawy początek roku. Aktualna sytuacja w zakresie ptasiej grypy w Polsce i Europie

Francja, Niemcy i Polska - to kraje, w których od początku roku odnotowano najwięcej przypadków ptasiej grypy w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o aktualnej sytuacji w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu i dzikiego ptactwa w 2021 roku.

Główny Lekarz Weterynarii przekazał informacje w sprawie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w państwach członkowskich oraz Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Norwegii i Ukrainy. Dane dotyczą występowania ptasiej grypy wśród drobiu u dzikiego ptactwa od początku 2021 roku do 19 lutego.

Sytuacja w Europie

- Dotychczas najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz w Niemczech, u dzikiego ptactwa najwięcej przypadków choroby odnotowano w Niemczech oraz Danii. W wielu państwach członkowskich UE potwierdzono pojedyncze wystąpienia choroby u drobiu lub dzikich ptaków - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

We Francji stwierdzono 402, a w Niemczech 33 ogniska ptasiej grypy.

Rolnicy są oburzeni Rolnicy są oburzeni "bezsensownymi oświadczeniami". Przy zakupie nawozów muszą podawać swoje daneCzytaj dalej

Ptasia grupa w Polsce

Do 19 lutego w Polsce potwierdzone zostały 24. ogniska ptasiej grypy drobiu. Ostatnie z nich stwierdzone zostało w miejscowości Trzebiechów, w gminie Trzebiechów, powiat zielonogórski, woj. lubuskie.

Natomiast, zgodnie z danymi przekazanymi przez Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce od początku roku do 19 lutego, potwierdzono 13 przypadków HPAI u ptaków dzikich.

Dane z poniższej tabeli przedstawiają sytuację epizootyczną od 1 stycznia do 19 lutego bieżącego roku.

ptasia grypa

fot. Głowy Inspektorat Sanitarny

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Następny artykuł