Ptasia grypa - zakaz
piqsels
Autor Aneta Wasilewska - 28 Lutego 2021

Ptasia grypa: Kolejne powiaty z zakazem importu na terytorium Hongkongu

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym przez Główny Inspektorat Weterynarii, kolejne powiaty w Polsce zostały objęte zakazem importu na terytorium Hongkongu.  Zakaz dotyczy 26 powiatów.

- Właściwe służby weterynaryjne Hongkongu sukcesywnie informują o wprowadzaniu ograniczeń importowych w odniesieniu do mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych - informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny.

26 powiatów z zakazem importu

Zakaz importu na terytorium Hongkongu obejmuje już 26 powiatów: wolsztyński, grodziski, szamotulski, siedlecki, gostyniński, słupski, nowomiejski, piski, olsztyński, koszaliński, kłodzki, łęczyński, radzyński, gorzowski, grudziądzki, wejherowski, chełmiński, myśliborski, inowrocławski, gnieźnieński, sieradzki, iławski, ostrowiecki, żarski, tarnogórski, zielonogórski.

Ograniczeniami objęto mięso drobiowe oraz produkty drobiowe.

Mazowieckie: Żona odnalazła martwego rolnika w oborzeMazowieckie: Żona odnalazła martwego rolnika w oborzeCzytaj dalej

Ptasia grypa w Polsce

W Polsce od początku 2021 roku przez Głównego Lekarza Weterynarii zostały potwierdzone 24. ogniska ptasiej grypy. Ostatnie, 24. odnotowano w miejscowości Trzebiechów, w gminie Trzebiechów, powiat zielonogórski, woj. lubuskie w gospodarstwie niekomercyjnym. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

Co więcej, Główny Lekarz Weterynarii podzielił się raportem, dotyczącym przypadków ptasiej grypy w całej Europie od 1 stycznia do 19 lutego. Jak wynika z danych, Polska obok Niemiec i Francji, jest krajem, w którym w tym okresie potwierdzono największą liczbę przypadków ptasiej grypy wśród drobiu.

W związku z niedawnymi informacjami dotyczącymi ptasiej grypy, która miałaby przenosić się na ludzi, pojawił się komentarz z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Do dziś nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się na ludzi. W odniesieniu do informacji medialnych, dotyczących komunikatu Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzor) związanego z wykryciem w grudniu 2020 r. zakażeń wirusem grypy ptaków podtypu H5N8 u 7 osób na południu Rosji, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę, że na bieżąco monitoruje sytuację w tym zakresie, ściśle współpracując z unijnym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków (EURL) w Padwie - poinformował resort rolnictwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Następny artykuł