RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - ogniska

piqsels

Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o stwierdzeniu kolejnych 6 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto nowe ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 785 972 sztuk drobiu. Oznacza to, że w Polsce od początku 2021 roku zlikwidowanych zostało ponad 10 milionów sztuk drobiu.

Ogniska ptasiej grypy nr 301 - 306 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 9 maja 2021 r. w następujących województwach:

  • warmińsko-mazurskim (2),

  • mazowieckim (4).

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W obu gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 55 040 sztuk drobiu. Natomiast na terenie gospodarstw, gdzie w województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ptasiej grypy nr 303 - 306 w 2021 roku, utrzymywano łącznie 730 932 sztuk drobiu. Tylko w gospodarstwie w miejscowości Mdzewo w gminie Strzegowo utrzymywano 679 251 sztuk drobiu. 

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii. 

10 milionów sztuk drobiu zlikwidowanych w 2021 roku

Łącznie z powyższymi danymi w Polsce w 2021 roku stwierdzono 306 ognisk ptasiej grypy. Najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwie: 

  • mazowieckim (113),

  • wielkopolskim (87),

  • warmińsko-mazurskim (26),

  • pomorskim (22).

We wszystkich gospodarstwach na terenie Polski, gdzie potwierdzono ogniska ptasiej grypy, zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, utrzymywano 10 050 308 sztuk drobiu.

Dla porównania w zeszłym roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 51 ognisk ptasiej grypy, z czego 32. w I półroczu i 19 w II półroczu.

Jak widać gołym okiem, sytuacja jest dramatyczna, kolejne dni przynoszą kolejne informacje o nowych ogniskach ptasiej grypy. W związku z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy do ministra rolnictwa zwracał się między innymi poseł Waldemar Sługocki. Jak informowaliśmy wczoraj  jedną z ważnych kwestii, którą poruszył w piśmie poseł, była sprawa odszkodowań dla rolników. Więcej na temat odpowiedzi, która przyszła z resortu rolnictwa, można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >