Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 12.05.2021 02:00

Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono 6 nowych ognisk

Ptasia grypa - ogniska
piqsels

Ogniska ptasiej grypy nr 301 - 306 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 7 i 9 maja 2021 r. w następujących województwach:

  • warmińsko-mazurskim (2),

  • mazowieckim (4).

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W obu gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 55 040 sztuk drobiu. Natomiast na terenie gospodarstw, gdzie w województwie mazowieckim stwierdzono ogniska ptasiej grypy nr 303 - 306 w 2021 roku, utrzymywano łącznie 730 932 sztuk drobiu. Tylko w gospodarstwie w miejscowości Mdzewo w gminie Strzegowo utrzymywano 679 251 sztuk drobiu. 

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii. 

10 milionów sztuk drobiu zlikwidowanych w 2021 roku

Łącznie z powyższymi danymi w Polsce w 2021 roku stwierdzono 306 ognisk ptasiej grypy. Najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwie: 

  • mazowieckim (113),

  • wielkopolskim (87),

  • warmińsko-mazurskim (26),

  • pomorskim (22).

We wszystkich gospodarstwach na terenie Polski, gdzie potwierdzono ogniska ptasiej grypy, zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, utrzymywano 10 050 308 sztuk drobiu.

Dla porównania w zeszłym roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 51 ognisk ptasiej grypy, z czego 32. w I półroczu i 19 w II półroczu.

Jak widać gołym okiem, sytuacja jest dramatyczna, kolejne dni przynoszą kolejne informacje o nowych ogniskach ptasiej grypy. W związku z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy do ministra rolnictwa zwracał się między innymi poseł Waldemar Sługocki. Jak informowaliśmy wczoraj  jedną z ważnych kwestii, którą poruszył w piśmie poseł, była sprawa odszkodowań dla rolników. Więcej na temat odpowiedzi, która przyszła z resortu rolnictwa, można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW