Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

pzł dziki
unsplash.com / fot. D. Kroon

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polski Związek Łowiecki przedstawiono dane dotyczące odstrzału sanitarnego dzików w ramach walki z ASF. Jak się okazuje, w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację dzików o 50 516 sztuk.

Jak zaznaczyli członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, jest to o 1 594 odstrzelonych dzików więcej w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego sezonu łowieckiego.

PZŁ: populacja dzików spada

Odstrzał sanitarny dzików, który trwa w Polsce od kilku lat, związany jest z problemem afrykańskiego pomoru świń. Dziki, jako zwierzęta przemieszczające się w różne części kraju, bardzo często doprowadzają do rozprzestrzeniania się choroby.

O zwiększony odstrzał dzików i drastyczną redukcję populacji tych zwierząt apelują rolnicy - nie tylko hodowcy trzody chlewnej, ale też właściciele pól, którzy notują znaczne straty w wyniku wizyt świniowatych w swoich gospodarstwach.

W piątek 3 września 2021 roku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki, podczas której przedstawiono dane dotyczące sanitarnego odstrzału dzików.

Myśliwi podkreślili, że ich wkład w odstrzał sanitarny dzików staje się coraz bardziej znaczący. Zaznaczono, iż w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację zwierząt tego gatunku o 50 516 sztuk.

W poprzednim sezonie od kwietnia do lipca odstrzelono 48 922 sztuki. Podczas konferencji członkowie Polskiego Związku Łowieckiego powiedzieli, że dzięki ich działaniom liczba spraw o rekompensaty za szkody łowieckie w porównaniu do poprzedniego sezonu spadła o 35%.

Miliony godzin spędzone w terenie

Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego ujawnili, że na odstrzale sanitarnym dzików w bieżącym sezonie spędzili 5,6 miliona godzin podczas 1,4 miliona wyjść w teren.

Jak przekazuje portal agropolska.pl, Marcin Kunikowski, ekspert ds. ASF z ramienia PZŁ powiedział w odniesieniu do godzin przepracowanych przez myśliwych:

- Gdyby to przeliczyć nawet po najniższej stawce godzinowej, wyszłaby niebagatelna suma, a przecież do tego dochodzą inne koszty. Tymczasem myśliwi robią to społecznie.

W trakcie konferencji Łowczy Krajowy Paweł Lisiak przekazał podziękowania na ręce myśliwych za ich wkład w walkę z afrykańskim pomorem świń dodając, że będzie dbał o dobre imię PZŁ.

Choć odstrzał sanitarny trwa, to ASF nie ustępuje: w ostatnim czasie liczba ognisk tej choroby w Polsce wzrosła do 77, o czym poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Poniżej przedstawiamy grafikę informacyjną, która została zamieszczona na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego:

>

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: pzlow.pl