RolnikInfo.pl
pzł dziki

unsplash.com / fot. D. Kroon

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

4 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polski Związek Łowiecki przedstawiono dane dotyczące odstrzału sanitarnego dzików w ramach walki z ASF. Jak się okazuje, w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację dzików o 50 516 sztuk.

Jak zaznaczyli członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, jest to o 1 594 odstrzelonych dzików więcej w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego sezonu łowieckiego.

PZŁ: populacja dzików spada

Odstrzał sanitarny dzików, który trwa w Polsce od kilku lat, związany jest z problemem afrykańskiego pomoru świń. Dziki, jako zwierzęta przemieszczające się w różne części kraju, bardzo często doprowadzają do rozprzestrzeniania się choroby.

O zwiększony odstrzał dzików i drastyczną redukcję populacji tych zwierząt apelują rolnicy - nie tylko hodowcy trzody chlewnej, ale też właściciele pól, którzy notują znaczne straty w wyniku wizyt świniowatych w swoich gospodarstwach.

W piątek 3 września 2021 roku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki, podczas której przedstawiono dane dotyczące sanitarnego odstrzału dzików.

pożar pustków żuławski

Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

CZYTAJ DALEJ

Myśliwi podkreślili, że ich wkład w odstrzał sanitarny dzików staje się coraz bardziej znaczący. Zaznaczono, iż w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację zwierząt tego gatunku o 50 516 sztuk.

W poprzednim sezonie od kwietnia do lipca odstrzelono 48 922 sztuki. Podczas konferencji członkowie Polskiego Związku Łowieckiego powiedzieli, że dzięki ich działaniom liczba spraw o rekompensaty za szkody łowieckie w porównaniu do poprzedniego sezonu spadła o 35%.

Miliony godzin spędzone w terenie

Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego ujawnili, że na odstrzale sanitarnym dzików w bieżącym sezonie spędzili 5,6 miliona godzin podczas 1,4 miliona wyjść w teren.

Jak przekazuje portal agropolska.pl, Marcin Kunikowski, ekspert ds. ASF z ramienia PZŁ powiedział w odniesieniu do godzin przepracowanych przez myśliwych:

- Gdyby to przeliczyć nawet po najniższej stawce godzinowej, wyszłaby niebagatelna suma, a przecież do tego dochodzą inne koszty. Tymczasem myśliwi robią to społecznie.

W trakcie konferencji Łowczy Krajowy Paweł Lisiak przekazał podziękowania na ręce myśliwych za ich wkład w walkę z afrykańskim pomorem świń dodając, że będzie dbał o dobre imię PZŁ.

Choć odstrzał sanitarny trwa, to ASF nie ustępuje: w ostatnim czasie liczba ognisk tej choroby w Polsce wzrosła do 77, o czym poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Poniżej przedstawiamy grafikę informacyjną, która została zamieszczona na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego:

null

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Agrounia oskarża MRiRW o kłamstwo ws. zaproszenia na spotkanie z premierem

  • Rolnik wyszedł z ciągnika. Został przejechany przez własny pojazd

  • Kraksa ciągnika i samochodu osobowego. Ursus złamał się na pół

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: pzlow.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >
kury

Zwierzęta

Kilkadziesiąt martwych kur na miejskim śmietniku. Służby badają sprawę

Czytaj więcej >