Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Raport suszowy w Polsce. Najwięcej strat w zbożach i krzewach owocowych
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 28.05.2024 13:56

Raport suszowy w Polsce. Najwięcej strat w zbożach i krzewach owocowych

susza w zbożu
fot. Pixabay/khw80

Pojawił się pierwszy raport Państwowego Instytutu Badawczego o stanie zagrożenia suszą w kraju. Wyniki nie są zadowalające. Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 14 województwach i najmocniej dotknęła te tereny rolnicze, gdzie uprawiane są zboża jare, ozime, truskawki czy krzewy owocowe. Raportowanie dotyczyło okresu od 21 marca do 20 maja 2024 roku.
 

Miejsca najgorzej dotknięte suszą w kraju

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował raport dotyczący oceny stanu zagrożenia suszą w Polsce. Niestety, wyniki są przerażające, głównie dla sektora rolnictwa. Raport Instytutu dotyczył dni od 21 marca do 20 maja 2024 roku. Wówczas średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego dla Polski była ujemna i wynosiła -92 mm. Dla porównania, ocena stanu zagrożenia suszą w ubiegłym roku, dla tego samego okresu wynosiła - 29 mm. 

Według Instytutu największe niedobory wody w badanym okresie zanotowano na terenach Niziny Śląskiej (od - 150 do - 169 mm) oraz na obszarze Wyżyny Małopolskiej (część wschodnia) i Lubelskiej. Nieciekawie jest też we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, tam niedobory wody odnotowano w granicach od - 120 do -149 mm.

Tak oszukują w marketach. Kołodziejczak wszystko ujawnia

Susza w tych województwach dotknęła 4 rodzaje upraw

Raport dokładnie wskazuje, w których województwach wystąpiła susza, a jest ich aż 14: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie, Śląskie, Lubelskie, Łódzkie, Dolnośląskie, Wielkopolskie, Opolskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie i Lubuskie. 

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych - wynika z pierwszego raportu IUNG.

Występowanie suszy dotknęło najmocniej zboża jare i ozime, krzewy owocowe i truskawki.

Susza w zbożach i owocach

Suszę w zbożach jarych odnotowano aż w 1.025 gminach w Polsce, to aż 41,38 % na skalę krajową. Najwięcej gmin narażonych występowaniem suszy jest w województwie lubelskim (93 %), najmniej zaś w podlaskim (2%).

Jeśli chodzi o suszę w zbożach ozimych, odczuli ją mieszkańcy 12 województw. To aż 858 gmin w Polsce, czyli około 34 %, na obszarze 5,88% gruntów ornych. Ponownie najgorzej jest w woj. lubelskim ( 195 gmin), najmniej w woj. zachodniopomorskim, tam tylko jedna gmina.

Susza rolnicza objęła 9 województw, w których uprawia się truskawki.  Odnotowano ją w 684 gminach, to 27,61 % na obszarze 4,32% gruntów ornych kraju. Najmniej strat było w woj. podkarpackim - 17 gmin objętych suszą, najwięcej ponownie w woj. lubelskim - 185 gmin.

Jeśli chodzi o krzewy owocowe, suszę rolniczą odnotowano na terenie 5 województw w Polsce. Na obszarze 0,17 % gruntów ornych kraju susza wystąpiła w sumie w 51 gminach. Najgorzej jest w woj. dolnośląskim- tam aż w 30 gminach wystąpiła susza.