Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ruszył nabór wniosków na dopłaty do zbóż. Rolnicy muszą się spieszyć
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 24.05.2024 12:18

Ruszył nabór wniosków na dopłaty do zbóż. Rolnicy muszą się spieszyć

dopłaty do zbóż
fot. Canva

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała informacje o rozpoczęciu naboru wniosków na dopłaty do sprzedanego zboża. Czasu na złożenie wniosków jest bardzo mało. 

Wnioski o wsparcie ruszyły, czasu bardzo mało

Od 23 maja można składać wnioski na przyznanie pomocy dla producentów zbóż, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku sprzedali zboże wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 657).

O przyznanie pomocy mogą występować rolnicy, którzy w wyznaczonym czasie sprzedali zboża z wymienionych w rozporządzeniu, czyli: pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto, mieszanki zbożowe. Czas na złożenie wniosku jest wyjątkowo krótki, upływa 5 czerwca 2024 roku. 

Ceny warzyw zaskakują Polaków. Pomidory już dawno nie były takie tanie

Kto może starać się o dopłaty do zbóż?

O wsparcie finansowe w postaci dopłat do zbóż może ubiegać się rolnik, który spełnia wymagania zawarte w rozporządzeniu:

 

 • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności; 
 • będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472;
 • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
   
 • który w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonał sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą; 
 • który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Wysokość stawek dopłat

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

 1. do której producent rolny złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;
 2. stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z dołączanych do wniosków kopii faktur lub ich duplikatów, i liczby:
 • 5,4 – w przypadku pszenicy,
 • 3,7 – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
  Do wyliczenia kwoty będzie brana pod uwagę niższa z przedstawionych powyżej kwot.

Wysokość stawki dopłat zależna jest od terminu sprzedaży zboża w podanych niżej okresach:

 1. Od 1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. przez producentów rolnych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą wynosi:
  a) 1080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
  b) 740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;
 2. Od 11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. przez producentów rolnych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą wynosi:
  a) 1620 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
  b) 1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Jak złożyć wniosek?

Zgodnie z informacją podaną na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski w tym naborze będzie można składać zarówno w placówkach terenowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby, jak również w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy ePUAP oraz mObywatel. Wnioski można również wysyłać listownie, najlepiej za pośrednictwem przesyłki poleconej.

W przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem e-platformy, mObywawatel, bądź listownie, za datę złożenia jest uznawana data nadania. W przypadku składania wniosku w siedzibie placówki terenowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa data złożenia to data złożenia w kance

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Ile kosztuje fasola szparagowa? Jej ceny są coraz bardziej przystępne
Fasolka szparagowa
strąki
Z dnia na dzień zauważamy wzrost dostępności krajowych warzyw na giełdzie i w sklepach. W większości jednak pochodzą one spod osłon, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji. Ta zasada nie dotyczy jednak fasolki szparagowej, której ceny już zaczęły spadać. Pierwsza fasolka pojawiła się w sprzedaży w połowie kwietnia, wówczas kosztowała blisko 75 zł/kg. Jaka jest aktualna cena za kilogram fasolki?
Czytaj dalej
Dlaczego sałata ma gorzki smak? Czy można ją bezpiecznie jeść? Wyjaśniamy wątpliwości
sałata
sałata
Zastanawialiście się pewnie nie raz, dlaczego sałata ma gorzki smak i czy można ją bezpiecznie jeść. Postanowiliśmy więc rozwiać wasze wątpliwości i wyjaśnić przyczyny goryczki w sałacie. Sprawdźcie też, w jaki sposób można się pozbyć nieprzyjemnego smaku z tego warzywa. Sałata jest smacznym, niskokalorycznym warzywem. Niska kaloryczność sałaty wynika z tego, że zawiera ona dużo wody. Sałata zwykle ląduje na naszych kanapkach lub w sałatkach. Występuje w wielu odmianach, które różnią się smakiem, delikatnością, a nawet kolorem. Młode, szybko rosnące warzywo ma kruche liście o delikatnym smaku. Oczywiście kruchość i smak są też uwarunkowane odmianą, bo niektóre sałaty mają raczej elastyczne liście, a smak dość ostry, jak np. rukola. W niektórych warunkach zmienia się jednak smak sałaty i jej delikatność.
Czytaj dalej