RolnikInfo.pl
Zasiłek opiekuńczy - Ministerstwo rolnictwa

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort rolnictwa: Ubezpieczonym w KRUS ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak powiadomiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego został wydłużony. Dodatkowe świadczenie dla rodziców i domowników będzie przysługiwać w dniach od 14 do 25 kwietnia bieżącego roku.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na niezmienionych zasadach, co oznacza, że świadczenie przysługuje rolnikom bądź domownikom w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki wychowawczo-edukacyjnej (żłobki, przedszkola, szkoły) lub gdy nie ma możliwości skrawania opieki nad dzieckiem przez nianię, lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje dla rolników i domowników z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, oraz dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ważne informacje ws. zasiłku opiekuńczego w KRUS 

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy drugi rodzic może sprawować opiekę nad dzieckiem, czyli np. jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu rodzicielskiego. Niezmiennie, zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na wniosek. 

- Jeżeli we wniosku o zasiłek opiekuńczy złożonym przed wejściem w życie nowych przepisów wskazano okres opieki nad dzieckiem po 11 kwietnia 2021 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na wskazany we wniosku okres opieki (nie dłużej niż do 25 kwietnia 2021 r.) bez konieczności ponawiania wniosku - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Sytuacja w kraju 

Jak powiadomiło dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, w Polsce potwierdzono kolejnych 12 013 przypadków zakażenia koronawirusem, a najwięcej z nich na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Potwierdzono także śmierć 15 osób z powodu COVID-19, oraz śmierć 45 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Łącznie z przekazanymi dzisiaj danymi od początku pandemii zakażonych zostało 2 586 647, a zmarło 58 481 osób. 

Przypomnijmy, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju do dnia 18 kwietnia (najbliższa niedziela) przedłużone zostały obowiązujące obostrzenia. Jak wynika z obostrzeń żłobki i przedszkola pozostają nieczynne. Wyjątek w tej sytuacji stanowi jedynie opieka nad dziećmi służ porządkowych oraz pracowników medycznych. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: MRiRW, KRUS, Ministerstwo Zdrowia/Twitter, Gov.pl

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >