Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy zaapelowali do społeczeństwa. Trwa ogólnopolski strajk
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 09.02.2024 12:23

Rolnicy zaapelowali do społeczeństwa. Trwa ogólnopolski strajk

strajk rolników
Wojciech Olkuśnik, East News

9 lutego 2024 roku rozpoczyna się ogólnopolski protest rolników. Tym samym cały kraj dołączy do protestów rolniczych w całej Europie. 

Rolnicy wyjechali na drogi w całej Polsce

Rolnicy w całej Europie protestują przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi, wprowadzaniu na europejski rynek produktów rolnych, które nie spełniają wymagań jakie stawiane są europejskim rolnikom.

Protesty rozpoczną się w godzinach porannych, w niektórych miejscowościach o 9:00, w innych o 10:00. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rolnicy będą przemieszczać się na miejsca zbiórek, więc dojazd do planowanych miejscowości może być utrudniony.

Rolnicy apelują, by sprawdzać mapę protestów dostępną na FB na profilu “Protest Rolników” i planować trasy z uwzględnieniem utrudnień w ruchu. Większość strajków udostępnia również informacje szczegółowe na Facebooku na profilach z nazwami “strajk rolników + miasto”, “protest rolników + miasto”, “strajk + miasto”, a także na lokalnych grupach. Niektóre gminy postanowiły opublikować informacje na swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz rozsyłając mieszkańcom wiadomości SMS z opisem utrudnień.

Przewidywane godziny zakończenia strajku również są zmienne, zależnie od miejscowości, większość będzie trwała do godziny 15:00 bądź 16:00, ale miejscami strajki zakończą się około godziny 20:00. 

Strajk rolników w całej Polsce. "Nie chcemy na protestach żadnych partii"

Rolnicy apelują do kierowców

Strajk generalny rolników wiązać się będzie z utrudnieniami w ruchu dla kierowców oraz pasażerów chociażby komunikacji zbiorowej. 

W komentarzach pod informacjami o strajkach można przeczytać wiele przykrych słów w stronę rolników. Od słów powielających stereotypy dotyczące rolników, po pełne złości komentarze dotyczące jutrzejszego dnia. 

Na stronie NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” znajduje się komunikat władz związku, w którym możemy przeczytać: 


W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku. Na stronie znajduje się również odnośnik do mapy strajków.

Rolnicy proszą, by zwrócić szczególną uwagę na drogach, a przede wszystkim nie zajeżdżać drogi ciągnikom podczas jazdy. Należy pamiętać, że “wciskanie się” w przerwy między ciągnikami może stanowić zagrożenie, ze względu na mniejsze możliwości manewru maszyn rolniczych. 

Rolnicy proszą o wyrozumiałość

Rolnicy w wielu internetowych wpisach i filmach tłumaczą powody strajku, mówią wprost, że zostali postawieni pod ścianą. Nie jest ich intencją utrudnianie życia Polakom, ale postawieni zostali w sytuacji, kiedy rozmowy nie są w stanie rozwiązać problemów między rolnikami a Komisją Europejską. 


Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych - to słowa z komunikatu NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. 

Podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa delegatka Wielkopolskiej Izby Rolnej w swojej wypowiedzi kierowała słowa również do konsumentów:


I to jest też protest, żeby konsumenci się dowiedzieli z jakimi problemami się borykamy i ten protest jest też w ich obronie. W obronie zdrowej, polskiej żywności - mówiła Jolanta Nawrocka, delegatka Wielkopolskiej Izby Rolnej.