RolnikInfo.pl
zboże

unsplash.com / fot. Jayson Roy

Rolnicy zaproponowali stworzenie ogromnej inwestycji. Apel do prezydenta

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk wystosował apel do prezydenta Andrzeja Dudy w kwestii poparcia projektu inwestycji na rzecz rolnictwa. Chodzi o budowę nowoczesnego portu zbożowego, który miałby mieścić nadwyżki, które corocznie produkują polscy rolnicy.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaznacza, że fundusze na budowę nowoczesnego portu zbożowego miałyby pochodzić z Krajowego Funduszu Odbudowy. W tym celu zwrócono się o poparcie dla inwestycji do prezydenta Andrzeja Dudy. 

PZPRZ apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w imieniu rolników zajmujących się produkcją zbóż do prezydenta Andrzeja Dudy - członkowie chcą, by głowa państwa poparła projekt budowy nowoczesnego portu zbożowego.

Dlaczego nowoczesny port zbożowy jest niezbędny dla rozwoju polskiego rolnictwa? Jak wskazuje prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk, każdego roku polscy rolnicy produkują znaczną nadwyżkę zbóż - ich suma sięga nawet 5-6 milionów ton.

Co roku również powstaje problem, w jaki sposób zabezpieczyć ziarna zbóż przed zmarnowaniem. Widać zatem jak na dłoni, że polscy rolnicy z pewnością wykorzystaliby potencjał nowoczesnego portu zbożowego. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Jak podkreślił Stanisław Kacperczyk, w kwestii przechowywania zbóż nie chodzi tylko o miejsce do jego składowania, ale też o utrzymanie odpowiedniej jakości produktu, jego transportu, obsługi i bezpieczeństwa transakcji. We wszystkich tych elementach nowa inwestycja spełniałaby bardzo ważną, pozytywną rolę. 

Pieniądze z KFO

Z pisma Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych można się dowiedzieć, iż istniały plany zbudowania portu zbożowego w Gdyni i Świnoujściu. Słowa pozostały jednak słowami, a rolnicy nadal czekają na kluczową dla nich inwestycję. 

Krajowy Fundusz Odbudowy, a dokładniej 20% z całkowitej jego puli jest szansą na spełnienie marzeń producentów zbóż. Pieniądze pozyskane z unijnej kieszeni mają bowiem wspomóc polską gospodarkę w odzyskaniu równowagi po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Istnieją plany w kwestii budowy terminala w Bydgoszczy, jednakże członkowie PZPRZ zaznaczają, że lepszym sposobem na wydatkowanie finansów jest zbudowanie takiej samej inwestycji nad morzem.

Na obecną chwilę prezydent Andrzej Duda nie odpowiedział na apel związkowców; nie wypowiedział się również na temat opcji nowej inwestycji w mediach. Kwestia na obecną chwilę jest otwarta, a rolnicy z pewnością czekają na dobre wieści w tej sprawie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: pieczywopelnoziarniste.home.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >