rolnik
lubelska.policja.gov.pl
Autor Magdalena Więckowska - 2 Lutego 2021

Sąsiedzi zgłosili, że rolnik źle traktuje psy. Właściciel nie żałuje trzymania ich na mrozie

Rolnik, właściciel osiemnastu psów, trzymał je na mrozie, uwiązane do drzew i maszyn. Zwierzęta znajdowały się na krótkiej uwięzi na łańcuchach, a sprawę na policję zgłosili sąsiedzi z okolicy.

Mimo interwencji policji uparty rolnik twierdzi, że jego sposób traktowania psów pozostaje bez zarzutu.

Rolnik trzymały psy na mrozie

Istnieją psy, które nie odczuwają większych problemów z przebywaniem na mrozie dzięki grubej sierści - mimo to zwierzęta te muszą mieć pełną swobodę poruszania się i możliwość schronienia w dobrze wykonanej, ocieplanej budzie lub budynku, by nie doprowadzić do wyniszczającego wychłodzenia organizmu.

Dopuścić do siebie tej myśli najwyraźniej nie chciał właściciel osiemnastu psów - rolnik z gminy Poniatowa w województwie lubelskim.

50-latek przetrzymywał psy na mrozie, na krótkim łańcuchu. Zwierzęta były przywiązane do drzew lub do stojących na podwórku maszyn rolniczych. Zgłoszenie o złym traktowaniu zwierząt pochodziło od sąsiadów, którzy z niepokojem obserwowali poczynania właściciela wobec swoich psów.

Z pola dochodziło wołanie o pomoc. 54-latek na kilka godzin ugrzązł w błocieZ pola dochodziło wołanie o pomoc. 54-latek na kilka godzin ugrzązł w błocieCzytaj dalej

Interwencja policji

Do gospodarstwa przyjechali policjanci, by zbadać sprawę na miejscu. Funkcjonariusze przybyli wraz z inspektorem do sprawy ochrony zwierząt, a także z powiatowym lekarzem weterynarii.

Komenda Wojewódzka Policji stwierdziła:

Jak się okazało, znaczna część zwierząt była przetrzymywana na zbyt krótkich łańcuchach, na mrozie była przywiązana do drzew i urządzeń gospodarczych bez żadnego zadaszenia.

Dowodem na to, że psy nie mogą pozostawać w takich warunkach jest fakt, iż większość psów potrzebowała natychmiastowej pomocy weterynarza. Niestety, właściciel czworonogów nie dostrzegł w ich złym stanie swojej winy i upierał się, że traktuje zwierzęta w sposób prawidłowy.

Opinia specjalistów przybyłych na miejsce była zgoła inna. Stan zwierząt był do tego stopnia zły, że wszystkich osiemnaście owczarków odebrano niekompetentnemu właścicielowi. Za swoje poczynania wobec czworonogów mężczyzna usłyszy zarzut znęcania się nad zwierzętami.

Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: lubelska.policja.gov.pl, farmer.pl

Następny artykuł