Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rolnikowi grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa wytrucia pszczół w sądzie
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

Rolnikowi grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa wytrucia pszczół w sądzie

policja - pszczoły
KPP Wągrowiec

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu przypominają o zagrożeniach i sankcjach, jakie grożą za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym, zaznaczając, że sprawa padłych pszczół z zeszłego roku czeka na finał w sądzie.

Mowa o sprawie, która do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu wpłynęła jeszcze 23 maja 2020 roku. Wtedy też funkcjonariusze otrzymali informacje o wytrutych pszczołach na terenie Gminy Wągrowiec w okolicach Wiatrowa.

Śledczy odnaleźli sprawcę

Jak się okazało, wytrute pszczoły należały do właścicieli pasiek, którzy mieli ule w okolicach Czekanowa, Łęgowa i Wiatrowa.

- Zabójcze działanie użytych środków chemicznych doprowadziło do wyniszczenia populacji pszczoły lotnej w 85 ulach - przypomnieli funkcjonariusze, dodając, że straty zostały oszacowane na ponad 60 tysięcy złotych.

Podczas działań śledczych udało się ustalić osobę, która w czasie gdy wytrute zostały pszczoły, prowadziła opryski. Rolnik pochodzący z Łęgowa usłyszał zarzuty spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Nawet do pięciu lat pozbawienia wolności

Już w styczniu bieżącego roku w sprawie rolnika do sądu trafił akt oskarżenia. W przypadku gdy sąd uzna, że działał nieumyślnie, mężczyźnie grozi do lat 2 pozbawienia wolności. Natomiast jeśli sąd uzna, że działania rolnika były umyślne, grozi mu kara od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Policja