Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja będzie znaczącą zmianą nie tylko dla rolników, ale też dla wszystkich innych mieszkańców Polski. Tzw. ustawa licznikowa, opatrzona prezydenckim podpisem 1 czerwca 2021 roku, umożliwi konsumentom elastyczne zarządzanie zużyciem prądu, a także szybką zmianę dostawcy energii elektrycznej.
Jak zaznacza minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany te pozwolą nie tylko na uczestniczenie w kształtowaniu rynku, ale też na świadome wydatkowanie energii i zlikwidowanie barier w jej magazynowaniu.
Prezydent podpisał tzw. ustawę licznikową
Słowem wstępu warto dodać, że tzw. ustawa licznikowa jest nowelizacją ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Jak można się domyślać, centrum omawianego dokumentu prawnego są zmiany w kwestii zarządzania energią elektryczną - głównie z punktu widzenia konsumentów.
Dla rolników informacje te są niezwykle ważne - trudno bowiem wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek gospodarstwa bez dużych nakładów energii elektrycznej, która jest niezbędna zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.
Jakie zmiany przyniesie podpisana przez prezydenta tzw. ustawa licznikowa? Jak przekazuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany będą opierały się o pięć głównych punktów.
Zmiany z punktu widzenia konsumentów
Konsumenci będą mogli obserwować poziom zużytej przez siebie energii elektrycznej nie w ujęciu miesięcznym, lecz w każdym dowolnym momencie - wszystko to dzięki nowym, inteligentnym licznikom. Urządzenia te mają być montowane w domostwach mieszkańców Polski w taki sposób, że do 2028 roku będzie je miało przynajmniej 80% gospodarstw domowych.
Wraz z możliwością lepszego obserwowania poziomu zużycia prądu, konsumenci otrzymają również nowy rodzaj faktur - będzie na nich jasno wskazane, jakie komponenty wchodzą w skład finalnej kwoty potrzebnej do zapłaty.
Minister Michał Kurtyka zapowiedział ponadto stworzenie porównywarki energii przygotowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2022 roku. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci będą mogli zauważyć, która oferta dostawcy prądu jest dla nich korzystniejsza, a ceny staną się bardziej konkurencyjne. Co więcej, zmiana dostawcy ma być dużo łatwiejsza i trwać nie dłużej niż 24 godziny.
Minister klimatu i środowiska zapowiedział także taryfę dynamiczną - odbiorcy energii elektrycznej będą mogli płacić niższe ceny w sytuacji, gdy system będzie produkował dużo prądu.
W sytuacji rosnących cen minister chce zachęcać do korzystania z własnych zasobów energetycznych - wspomniał m.in. o samochodach elektrycznych, lecz można myśleć tutaj również o panelach fotowoltaicznych.
Tzw. ustawa licznikowa ma także roztaczać opiekę nad osobami wykluczonymi m.in. poprzez dokładanie starań o to, by każdy z Polaków miał pełną wiedzę co do swoich możliwości w zakresie proponowanej ustawy. Michał Kurtyka dodał, że niewykluczone są również pomoce finansowe dla osób w szczególnych potrzebach życiowych.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Zderzenie BMW i Ursusa. Internauci wydali okrutny osąd, OSP zabrała głos
Pijany jak bela zderzył się z ciężarówką. Traktorzysta skrywał wstydliwe fakty
Szukał pracy na roli "nie po 17 godzin dziennie". Rolnicy ostro odpowiedzieli
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: agronews.com.pl