RolnikInfo.pl
andrzej duda

Piotr Molecki/East News

Prezydent podpisał ustawę. Rzeczywistość rolników ulegnie zmianie

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja będzie znaczącą zmianą nie tylko dla rolników, ale też dla wszystkich innych mieszkańców Polski. Tzw. ustawa licznikowa, opatrzona prezydenckim podpisem 1 czerwca 2021 roku, umożliwi konsumentom elastyczne zarządzanie zużyciem prądu, a także szybką zmianę dostawcy energii elektrycznej.

Jak zaznacza minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany te pozwolą nie tylko na uczestniczenie w kształtowaniu rynku, ale też na świadome wydatkowanie energii i zlikwidowanie barier w jej magazynowaniu.

Prezydent podpisał tzw. ustawę licznikową

Słowem wstępu warto dodać, że tzw. ustawa licznikowa jest nowelizacją ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Jak można się domyślać, centrum omawianego dokumentu prawnego są zmiany w kwestii zarządzania energią elektryczną - głównie z punktu widzenia konsumentów.

Dla rolników informacje te są niezwykle ważne - trudno bowiem wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek gospodarstwa bez dużych nakładów energii elektrycznej, która jest niezbędna zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.

Jakie zmiany przyniesie podpisana przez prezydenta tzw. ustawa licznikowa? Jak przekazuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany będą opierały się o pięć głównych punktów.

auto

Ktoś zastawił autem wjazd na farmę. Rolnik wziął sprawy w swoje ręce [WIDEO]

CZYTAJ DALEJ

Zmiany z punktu widzenia konsumentów

Konsumenci będą mogli obserwować poziom zużytej przez siebie energii elektrycznej nie w ujęciu miesięcznym, lecz w każdym dowolnym momencie - wszystko to dzięki nowym, inteligentnym licznikom. Urządzenia te mają być montowane w domostwach mieszkańców Polski w taki sposób, że do 2028 roku będzie je miało przynajmniej 80% gospodarstw domowych.

Wraz z możliwością lepszego obserwowania poziomu zużycia prądu, konsumenci otrzymają również nowy rodzaj faktur - będzie na nich jasno wskazane, jakie komponenty wchodzą w skład finalnej kwoty potrzebnej do zapłaty.

Minister Michał Kurtyka zapowiedział ponadto stworzenie porównywarki energii przygotowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2022 roku. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci będą mogli zauważyć, która oferta dostawcy prądu jest dla nich korzystniejsza, a ceny staną się bardziej konkurencyjne. Co więcej, zmiana dostawcy ma być dużo łatwiejsza i trwać nie dłużej niż 24 godziny.

Minister klimatu i środowiska zapowiedział także taryfę dynamiczną - odbiorcy energii elektrycznej będą mogli płacić niższe ceny w sytuacji, gdy system będzie produkował dużo prądu.

W sytuacji rosnących cen minister chce zachęcać do korzystania z własnych zasobów energetycznych - wspomniał m.in. o samochodach elektrycznych, lecz można myśleć tutaj również o panelach fotowoltaicznych.

Tzw. ustawa licznikowa ma także roztaczać opiekę nad osobami wykluczonymi m.in. poprzez dokładanie starań o to, by każdy z Polaków miał pełną wiedzę co do swoich możliwości w zakresie proponowanej ustawy. Michał Kurtyka dodał, że niewykluczone są również pomoce finansowe dla osób w szczególnych potrzebach życiowych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agronews.com.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >