Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Są dopłaty. Nie ma nawozów
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 29.09.2023 07:30

Są dopłaty. Nie ma nawozów

pieniądze
Iberion

Wiele rolników czekało na dopłaty, aby móc kupić nawozy. Jak się teraz okazuje, coraz ciężej jest je dostać na rynku.

Trudna sytuacja na rynku

Zdaniem rolników dystrybutorzy tłumaczą braki nawozów w ofercie ograniczonymi dostawami od producentów. Niestety problemy z zakupem nawozów mają głównie właściciele mniejszych gospodarstw. 

Interwencja KRIR

W związku z napływającymi skargami od rolników o brakach nawozów wieloskładnikowych na rynku, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 28 września do ministra rolnictwa. KRIR zaapelowała o zainteresowanie się zaistniałą sytuacją i wpłynięcie na polskich producentów, aby ci zapewnili niezbędne dostawy do dystrybutorów i punktów handlowych w ilości wystarczającej na potrzeby całego rynku.

Wystąpienie rolniczego samorządu

„Wielu rolników, zwłaszcza posiadających małe i średnie gospodarstwa, nie mogło wcześniej zaopatrzyć się w nawozy niezbędne do jesiennego zastosowania przedsiewnego, ponieważ oczekiwali na obiecane dopłaty do nawozów zakupionych w poprzednim sezonie. Obecnie, kiedy ruszyły wypłaty, coraz więcej rolników zgłasza się do składów nawozów po stosunkowo niewielkie partie nawozów typu polifoska, jednak coraz częściej brakuje towaru. Dystrybutorzy tłumaczą się ograniczonymi dostawami” – czytamy w wystąpieniu KRIR

Źródło: krir.pl