RolnikInfo.pl
straż pożarna

fot. straz.swidnik.pl / mł. kpt. Marek Lasota

Lubelskie: zawaliła się kolejna stodoła. Strażacy mają jeden ważny apel

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie straż pożarna mierzy się ze zjawiskiem wynikającym z zimowej aury - zawaleniami budynków gospodarczych i stodół, których konstrukcje nie wytrzymują ciężaru zalegającego śniegu. Kolejne takie zdarzenie w skali kraju miało miejsce w Trzeszkowicach w województwie lubelskim.

Choć straż pożarna została wezwana do zdarzenia 2 lutego 2021 roku, to opisana historia jest przestrogą dla wszystkich rolników - nawet najpiękniejszy zimowy krajobraz nie może zwolnić nas od pozbywania się ciężkiego śniegu z dachów. 

Straż pożarna i walka ze śniegiem

Nie tylko drogowcy walczą ze śniegiem - prawdziwym problemem staje się także śnieg zalegający na dachach zabudowań czy budynków gospodarczych. Zima staje się czasem, w którym straż pożarna mierzy się z wezwaniami do zawalonych stodół czy obór - a w wielu przypadkach podobnemu zdarzeniu można zapobiec. 

Jak podaje portal straz.swidnik.pl, 2 lutego w Trzeszkowicach doszło do - klasycznego w zimowej porze - zdarzenia. Ze względu na intensywne opady śniegu na dachu budynku gospodarczego w jednym z gospodarstw na Lubelszczyźnie zalegała gruba warstwa śniegu.

Pod ciężarem zalegających mas konstrukcja budynku nie wytrzymała i runęła - dach zapadł się do wewnątrz. Na szczęście w momencie zdarzenia w stodole nie przebywał ani żaden człowiek, ani żadne zwierzę.

Wedle relacji świdnickiej straży pożarnej, przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli budynek gospodarczy oraz ewakuowali mienie, którego ewentualne zniszczenie mogłoby przynieść właścicielowi jeszcze większe straty finansowe. 

Apel strażaków

Strażacy co roku, przy zwiększonych opadach śniegu, apelują o to, by gospodarze nie zapominali o regularnym oczyszczaniu dachów swoich zabudowań. Świdniccy strażacy na swojej stronie internetowej napisali: 

Przypominamy, że śnieg stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii.

Co więcej, każdy właściciel budynku jest zobowiązany do usuwania z dachu zalegającego śniegu i lodu na mocy ustawy o prawie budowlanym. Zgodnie z jej zapisami, właściciel ma w obowiązku zapewnić wszystkim osobom bezpieczne użytkowanie z budynku. 

W żadnym wypadku nie może dochodzić do sytuacji, w której - choćby potencjalnie - zagrożone jest zdrowie i życie ludzi, zwierząt, czy też zniszczenie mienia. 

Warto pamiętać, że śnieg, choć potrafi być niezwykle piękny, równie dobrze może doprowadzić do gigantycznych tragedii. Miejmy na uwadze apele strażaków i nigdy nie zapominajmy o oczyszczaniu dachów naszych zabudowań. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: straz.swidnik.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >