Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Gmo

GMO - ang. genetically modified organisms, żywność modyfikowana genetycznie.

Kobieta wykonująca pipetowanie w laboratorium
01.08.2023 08:00 Bioroboty przyszłością badania próbek pod kątem GMO?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udoskonala swoje metody przeprowadzania urzędowych kontroli materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Naukowcy do swoich szeregów werbują nowe bioroboty, które pomogą w wykonywaniu badań laboratoryjnych.

Minister Robert Telus podczas obrad AGRIFISH
29.07.2023 08:00 Podsumowanie posiedzenia Rady AGRIFISH w Brukseli

Członkowie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli dyskutowali o aktualnej sytuacji na rynku rolnym. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił priorytetową kwestię rozwiązania problemu z ukraińskimi produktami rolnymi. 

pomidory koktajlowe
11.07.2023 11:00 Nowe techniki modyfikacji genetycznej. Jest plan KE

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia mającego na celu ułatwienie wprowadzenia nowych technik modyfikacji genetycznej do Europy. To ważna inicjatywa, która ma wspierać cele związane z zrównoważonym rozwojem i walką ze zmianami klimatycznymi. Propozycja ta budzi jednak kontrowersje i obawy wśród przeciwników, którzy widzą w niej zagrożenie dla tradycyjnego rolnictwa oraz dominację korporacji nad rolnikami i konsumentami.

Rośliny w kolbach miarowych
28.06.2023 14:00 Zmiany przepisów o GMO? Komisja Europejska szykuje projekt ustawy

KE zapowiedziała przedstawienie projektu zmiany przepisów w kwestii organizmów modyfikowanych genetycznie na 5 lipca 2023 roku. Wśród wielu środowisk budzi to jednak spore kontrowersje.

Kukurydza
25.06.2023 14:00 Polskie uprawy wolne od GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kolejny rok z rzędu przeprowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu prowadzenia upraw GMO w Polsce. Jak podaje w najnowszym raporcie za rok 2022, nasz kraj jest całkowicie wolny od genetycznie zmodyfikowanych roślin.

gmo
08.04.2021 02:00 Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Choć celem krytyków GMO jest zniechęcenie innych osób do spożywania produktów poddanych ingerencji inżynierii genetycznej, to - zgodnie z oceną większości naukowców - nie ma realnych podstaw, by sądzić, że rośliny modyfikowane genetycznie mają jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Pytania o GMOOrganizmy zmodyfikowane genetycznie (ang. GMO - genetically modified organisms) poddawane są działaniom inżynierii genetycznej, by zmieniać istniejące cechy lub uzyskiwać nowe. W przypadku roślin uprawnych naukowcy zazwyczaj dodają lub usuwają geny gatunków m.in. po to, by zwiększyć ich odporność na szkodniki, wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki temu rolnicy nie muszą stosować tak dużej ilości chemicznych ośrodków roślin w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Dzięki zdobyczom inżynierii genetycznej rośliny ze zmienionym genomem mogą z większą łatwością funkcjonować np. w sytuacji suszy (które zdarzają się coraz częściej ze względu na negatywne procesy klimatyczne), co może przekładać się na mniejsze straty finansowe rolników. Pomimo tego, że ponad 271 organizacji naukowych z całego świata wyraziło opinię, że spożywanie genetycznie modyfikowanych płodów rolnych nie tworzy większego zagrożenia w porównaniu do ich niemodyfikowanych odpowiedników, istnieje wiele osób, które wyrażają głęboki niepokój w kwestii GMO i wskazują na potrzebę przeprowadzenia większej liczby badań w tym kierunku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Dobitnym przykładem sceptycyzmu w tym obszarze jest Międzynarodowy Dzień Opozycji przeciwko Organizmom Zmodyfikowanym Genetycznie przypadający na 8 kwietnia. Innym rodzajem działań wyrażających niepewność wobec genetycznie zmodyfikowanych organizmów jest ustawa obowiązująca w Polsce od 1 stycznia 2020 roku, polegająca na dobrowolnym oznaczaniu produktów spożywczych przez producentów wyrażeniami bez GMO lub wyprodukowane bez stosowania GMO.