Bioroboty przyszłością badania próbek pod kątem GMO?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udoskonala swoje metody przeprowadzania urzędowych kontroli materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Naukowcy do swoich szeregów werbują nowe bioroboty, które pomogą w wykonywaniu badań laboratoryjnych.
Kontrole upraw pod kątem występowania GMO
Eksperci PIORiN w myśl idei „Programu kontroli upraw GMO” opartym o przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, dbają o przeprowadzanie kontroli zarówno materiału siewnego, jak i materiału zielonego (np. liści) pobieranego w okresie wegetacji roślin.
Jak przypominają autorzy najnowszego komunikatu Inspekcji, w bieżącym roku prowadzone są badania materiału roślinnego trzech gatunków roślin uprawnych: kukurydzy, soi i rzepaku. „W celu wykrycia GMO w badanym materiale, po odpowiednim przygotowaniu próbki do badań (homogenizacja, wydzielenie próbek testowych), przeprowadza się szereg analiz technikami molekularnymi tj. PCR/Real-time PCR” podkreślają naukowcy.
Usprawnianie badań
Laboratorium Badania GMO w ostatnim czasie waliduje izolację genomowego DNA i przygotowywanie reakcji PCR/Real-time z wykorzystaniem automatycznych stacji pipetujących. To właśnie dzięki systemom dysponującym 4 kanałami pipetującymi, możliwa jest pełna automatyzacja procesu izolacji kwasów nukleinowych.
Wykorzystanie nowych systemów w laboratoriach daje możliwość sprawnej izolacji od 8 do 48 próbek i skutecznie zabezpiecza przed ich kontaminacją. Oprócz nowoczesnych udoskonaleń analiz próbek eksperci bazują również na manualnych systemach izolacji DNA i nastawiania reakcji PCR.
Bioroboty do zadań specjalnych
Jak podaje PIORiN „Bioroboty wykorzystywane będą w laboratorium podczas wykonywania analiz materiału roślinnego pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych w dwóch etapach rutynowych badań: izolacji DNA z próbki testowej oraz do przygotowywania reakcji Real-time PCR w wielodołkowej płytce (384 dołki)”.
Eksperci zaznaczają również, że uzyskane wyniki walidacji obu procesów potwierdzają fakt możliwości szybkiego wprowadzania wcześniej wspomnianych aparatów do rutynowych analiz przeprowadzanych w laboratoriach.
Źródło: piorin.gov.pl