Trzy błędy w uprawie cukinii. To dlatego nie zawiązuje owoców
Jako zapaleni ogrodnicy, którzy posadzili cukinie w swoim ogrodzie, cierpliwie wyczekujecie pierwszych kwiatów, a potem owoców. Dobrze jest, kiedy na krzaku cukinie pojawia się wiele kwiatów, z których będziecie mogli zebrać duże plony. Co jeśli jednak pomimo wszelkich starań i ciągłego obserwowania cukini, na krzaku nie pojawia się ani jeden zwiastun owocowania?
Czemu cukinia nie chce kwitnąć? Pierwszy problem to owady
Cukinia ma to do siebie, że wykształca dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie. Tych pierwszych z reguły jest więcej, jednak tylko z żeńskich powstaje owoc. Męski kwiat zapyla żeński, przy czynnym udziale owadów.
Pyłek z męskich kwiatów powinien zostać przeniesiony przez pszczoły lub trzmiele na kwiat żeński, wówczas będziecie mieć pewność, że cukinia zawiąże owoce. Owady zapylają kwiaty najczęściej już w godzinach porannych, aż do samego południa i tylko podczas sprzyjającej pogodzie.
Zatem, jeśli cukinia nie kwitnie, to problemem są owady zapylające, których zwyczajnie nie ma lub nie przylatują ze względu na pogodę.
Cukinia nie zakwitła? To nasz błąd w uprawie
Jeśli pierwszy problem wykluczyliśmy, a cukinia nadal nie kwitnie, wówczas powinniście przyjrzeć się innym możliwościom. Warto zastanowić się, czy nie zaniedbaliście regularnego podlewania cukinii, albo czy krzaki nie są posadzone w nieodpowiednim miejscu. Obie kwestie można naprawić.
Przy wysokich temperaturach, jakie panują obecnie w kraju, cukinia powinna być polewana częściej i dłużej. Kolejną sprawą jest prawidłowe pH gleby, na której cukinia rośnie.
Standardowo pH powinno wynosić 6,5. Jeśli tak nie jest, należy doprowadzić odczyn gleby do prawidłowego pH, a wówczas będzie większa szansa na wykształcenie kwiatów cukinii. Ostatnia sprawa to przycięcie liści na krzaku tak, aby podłoże zostało napowietrzone.
Brak kwiatów na krzaku cukinii? Sprawdź, czy nie ma szkodników
Kiedy już sprawdzicie powyższe opcje i nie zauważycie niedopatrzeń w swoich błędach podczas uprawy cukinii, a ona nadal nie wykształca kwiatów, warto sprawdzić czy nie pojawiły się wokół niej niepożądane szkodniki.
Najgorsze z możliwych, czyli ślimaki bez muszli to prawdziwi pogromcy upraw warzywniczych. Tylko w ciągu jednej nocy potrafią skonsumować całe krzaki, aż do korzeni.
Mowa tu o młodych krzakach cukinii, które są szczególnie narażone na atak ze strony ślimaków. Dobrze jest wtedy zaopatrzeć się w dostępne na rynku środki do ostraszania szkodników. Jeśli zadbacie o wszystkie powyższe przyczyny braku kwiatów na krzakach, wówczas wasze plony odwdzięczą się dużą ilością cukinii.